1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 20
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 21298

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-02-16, 23:15   Temat: Guz płuca prawego
Majkelek piszesz, że obstawiasz guz niezłośliwy, ale czy guz niezłośliwy w płucach może być tak duży, spikularny i z towarzyszącym mu guzkiem satelitarnym jak na pierwotnym wyniku?

TK klatki piersiowej: (16.05.2012):
W niedodmowym segmencie VII płuca prawego widoczne jest niejednorodne guzowate zagęszczenie na skanie osiowym ok. 5,5 cm na 4,5 cm. Guz o spikularnym zarysie zw widocznym w sąsiedztwie guzkiem satelitarnym ok. 1,5 cm. W płatach górnych obu płuc i w segm. IVP widoczne są guzki pozapalne , częsciowo ze zwapnieniami. Prawidłowy podział drzewa oskrzelowego obu płuc.
Niepowiększone węzły chłonne śródpiersia i wnęk do 1 cm w osi krótkiej, częsciowo zwapniałe. Wydłuzona o krętym przebiegu aorta zstepująca. Duża przepuklina rozworu przełykowego przepony. Na niskich skanach nadnercza bez zmian. Torbiel w segm. VII wątroby.

Bronchoskopia (05.2012):

Struny głosowe ruchome. Tchawica w osi. Ostroga główna prawidłowa. Drzewo oskrzelowe bez zmian anatomicznych. Tworów egzofitycznych nie uwidoczniono.

.....................

Przepraszam za natarczywość, ale nie daje mi to spokoju.

Wiem jednocześnie, że możemy tylko i wyłącznie snuć tutaj spekulacje.
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 21298

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-02-14, 07:30   Temat: Guz płuca prawego
Wiem, że bez aktualnych wyników to wróżenie z fusow. Pierwotnie nie potwierdzono rodzaju guza badaniem histopatologicznym. Minęły prawie 4 lata a dziadek funkcjonuje w miarę normalnie, czasami kaszle. Zastanawiam się czy może być to guz łagodny? Z tego co pisano na forum za pierwszym razem to spikularnosc guza, guz satelitarny świadczą o tym, że najbardziej prawdopodobna diagnoza to rak plaskonablonkowy.
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 21298

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-02-07, 13:04   Temat: Guz płuca prawego
Z tego co mi wiadomo żadne późniejsze badania nie były robione.
Chyba lekarze stwierdzili, że wiek mojego dziadka (84 lata wówczas, 88 lat - obecnie) i choroby współtowarzyszące (parkinsona, przerost prostaty, miażdżyca) wykluczają dalsze leczenie i diagnostykę.
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 21298

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2016-02-07, 10:23   Temat: Guz płuca prawego
Odkopuję stary temat.

Dziadkowi nie zalecano żadnego leczenia. Niedługo miną 4 lata od wykrycia guza. Dziadek funkcjonuje normalnie. Czy jest możliwe, żeby to jednak nie był guz złośiwy? Czy po prostu może rosnąć bardzo powoli?

Przypomnę wyniki badań z 2012 roku:

TK klatki piersiowej: (16.05.2012):
W niedodmowym segmencie VII płuca prawego widoczne jest niejednorodne guzowate zagęszczenie na skanie osiowym ok. 5,5 cm na 4,5 cm. Guz o spikularnym zarysie zw widocznym w sąsiedztwie guzkiem satelitarnym ok. 1,5 cm. W płatach górnych obu płuc i w segm. IVP widoczne są guzki pozapalne , częsciowo ze zwapnieniami. Prawidłowy podział drzewa oskrzelowego obu płuc.
Niepowiększone węzły chłonne śródpiersia i wnęk do 1 cm w osi krótkiej, częsciowo zwapniałe. Wydłuzona o krętym przebiegu aorta zstepująca. Duża przepuklina rozworu przełykowego przepony. Na niskich skanach nadnercza bez zmian. Torbiel w segm. VII wątroby.

Bronchoskopia (05.2012):

Struny głosowe ruchome. Tchawica w osi. Ostroga główna prawidłowa. Drzewo oskrzelowe bez zmian anatomicznych. Tworów egzofitycznych nie uwidoczniono.
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 21298

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-06-18, 23:08   Temat: Guz płuca prawego
Tylko w brochoskopii w nic się nie wbijano, ponieważ nic nie znaleziono, czyli guz może rosnąc w drugą stronę i go nie widać?

"Struny głosowe ruchome. Tchawica w osi. Ostroga główna prawidłowa. Drzewo oskrzelowe bez zmian anatomicznych. Tworów egzofitycznych nie uwidoczniono."
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 21298

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-06-18, 22:35   Temat: Guz płuca prawego
Sorry pomiłem się, napisałem o bronchsokopi, chodziło mi o wynik TK ;)

kurcze jak ogólny obraz wskazuje na guza złośliwego, to dziwię się ,że jednak nie pociągnięto dalej diagnostyki. Może dałoby radę zastosować jakieś mniej obciążające leczenie np. radioterapię albo brachyterapię chociaż?!

A w brochoskopii stosuje się taką gietkę rurę jak w kolonoskopii czy gastroskopii?

Pewnie dlatego częściej wyniki są fałszywie ujemne bo oszkrzela są porozagałęziane, nie tak jak jelito grube, czy przełyk, żołądek?
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 21298

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-06-18, 20:45   Temat: Guz płuca prawego
Dziadek ogólnie czuje się dobrze. Czasami pokasłuje.

Też tak myślę, że chyba nie chcą dalej diagnozować, bo stwierdzili, że ewentualna terapia mogłaby bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dziadek w styczniu skończył 84 lata, choruje na chorobę Parkisona, ma miażdżycę uogólnioną, przerost prostaty i w tk głowy wyszły zmiany malacyjne i obszary niedorkwienne.

Z tego co billyb i inni pisaliście to jednak obraz brochoskopii wskazuje na nowotwór złosliwy, tak? Guz ma 5,5 na 4,5 ; jest spikularny, jest jakiś satelitarny 1,5 cm. Ale węzłóch chłonnych na Tk nie ma powiększonych.

Te obaszary niedokrwiennie i zmiany malacyjne to mogły być od jakiś mikrowylewów w przeszłości?

Pewnie w młodszym wieku może by operowali, bo nie wyszły nigdzie żadne przerzuty .
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 21298

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-06-16, 00:15   Temat: Guz płuca prawego
Nie mam informacji z pierwszej ręki, ale wiem tyle, że nic w tym szpitalu konkretnego nie stwierdzili. Podczas bronchoskopii nic nie znalezieno, pobrano tylo popłuczyny chyba i też nic.

Na wypisie " leczenie objawowe w miejscu zamieszkania".

Nie wiem czy ze względu na wiek nie chcą dalej diagnozować, bo nawet jakby stwierdziliby raka złośliwego to nie ma szans na jakiekolwiek leczenie. Dziwne...
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 21298

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-29, 12:31   Temat: Guz płuca prawego
Dziadek miał także w ostatnim tygodniu TK głowy. Skierowanie od neurologa chyba w związku z Parkinsonem.

Nie mam pełnego opisu: wiem, że tylko wyszły jakieś dwie zmiany malacyjne , jedna 20 mm, druga 15 mm oraz kilka obaszarów niedokrwiennych. Co to oznacza?

Dodam, że dziadek ma dosyć słabą pamięć krótkotrwałą, czasami lekkie problemy z kojarzeniem. Wszystko było kładzione na poczet parkinsona albo demencji starczej. Czy te zmiany mogą mieć związek z tym?
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 21298

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-23, 10:27   Temat: Guz płuca prawego
A tak odbiegając trochę od tematu.

Tak sobie policzyłem ile papierosów wypali palacz, który pali 30 lat paczkę dziennie.

Wyszło mi 216 000 sztuk papierosów :!:

Zważając na to jakie substancje zawiera dym papierosowy to chyba nie ma możliwości, żeby wcześniej czy później nie zachorować. Chyba, że ktoś ma wyjątkowy silny organizm.

A swoją drogą mam takie pytanie: płuca w młodszym wieku szybciej oczyszczają się z subtancji, które wdychamy? Jest taka zależność?
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 21298

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-22, 23:18   Temat: Guz płuca prawego
No to mnie właśnie dziwi, że najpierw zrobili bronchoskopię, a później dopiero CT.
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 21298

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-22, 21:17   Temat: Guz płuca prawego
Ale nie było właśnie żadnej biobsji bo w brochskopii lekarze nic nie znaleźli i żadnego materiału do badania nie pobrali.

Zastanawiam się więc co w takiej sytuacji. Powtórzenie brochoskopii chyba nic nie da. Czy jest możliwość, że tym razem zmiana się ujawni.
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 21298

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-21, 23:49   Temat: Guz płuca prawego
Hmm a wykonanie drugi raz bronchoskopii ma sens jak pierwsza nic nie wykazała? Swoją drogą dziwne chyba, że najpierw wykonali bronchoskopię, a później po 2,5 tygodniu dopiero CT klatki piersiowej.

PO CT wiadomo, że guz jest w segmencie 7 płuca prawego, czy ten obaszr jest dostępny w bronchoskopii?

A ew. biopsja to jak jest wykonywana w przypadku płuc? Chyba pod kontrolą czegoś?
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 21298

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-21, 22:40   Temat: Guz płuca prawego
A tak teoretycznie czy wynik TK świadczy o operacyjności zmiany czy nie? (zakładając ,że będzie to zmiana pierwotna pluca).

Czy w tym wieku 83 lata jest możliwe w ogóle przeprowadzenie takiego zabiegu?
  Temat: Guz płuca prawego
Armando123

Odpowiedzi: 42
Wyświetleń: 21298

PostDział: Nowotwory płuca i opłucnej   Wysłany: 2012-05-20, 21:06   Temat: Guz płuca prawego
Czyli taki wygląd przemawia zapewne za złośliwością zmiany.

Hmm zobaczymy co postanawią dalej lekarze. Chyba 6 czerwca dziadek ma się zgłosić do szpitala po raz kolejny.

Na razie na wypisie w zaleceniach jest: leczenie objawowe w miejscu zamieszkania.
 
Strona 1 z 2
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group