1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 5
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Strach przed rakiem
Jolana

Odpowiedzi: 41
Wyświetleń: 24508

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2013-02-01, 09:07   Temat: Strach przed rakiem
Przede wszystkim nie straszyć.


Pacjenci boją się nowotworów. Dlatego tak źle wygląda u nas profilaktyka antynowotworowa poddawanie się badaniom wykrywającym raka czy badaniom kontrolnym po przebytej chorobie.

1. Jedna z przyczyn niechęci to straszenie śmiercią.

2. Do badań profilaktycznych i wsłuchiwania się w swoje ciało nie zachęca ulotka zaczynająca się od słów:;Codziennie o chorobie nowotworowej dowiaduje się 300 Polaków, codziennie umiera 200 lub Co czwarty Polak zachoruje na raka, a co piąty na niego umrze.

3. W podobnym, ponurym tonie sformułowane były zaproszenia kobiet na bezpłatną cytologię. Zaproszono 6 mln kobiet, skorzystało tylko pół miliona. Doktor Janusz Meder twierdzi, że nie można się zniechęcać. W Holandii nieufność kobiet, wynikająca z przekonania lepiej nie wiedzieć, trwała osiem lat. U nas trzeba jeszcze na to poczekać.

4. Kolejne zaproszenia na cytologię będą w Polsce formułowane w znacznie radośniejszym tonie. Polacy są przeświadczeni, że rak to wyrok mówi dr Janusz Meder.
Jeśli uda się zwalczyć to myślenie, zachęcić kobiety do badań, to być może osiągniemy stan Finlandii, gdzie dzięki upowszechnieniu cytologii śmiertelność z powodu raka szyjki macicy zmniejszyła się aż o 80%. Jak daleka jest przed nami droga, niech świadczy fakt, że zebrani w Poznaniu onkolodzy już w 1953 r. ogłosili kres raka szyjki macicy. Uznano wtedy, że jeśli cytologia jest tak tania i tak prosta, za 50 lat ten nowotwór będzie niezwykle rzadki. Tymczasem jest zupełnie inaczej… Oczywiście, nie można powiedzieć, że postęp medycyny jest mały.

Mamy często nawet do czynienia z propagandą sukcesu, czyli hurraoptymistycznymi informacjami o lekach na całe zło. Najczęściej jednak nie wspomina się o tym, że eksperymenty prowadzone są na myszach, a po kilku miesiącach o cudownym wynalazku już się nie mówi.

Niewątpliwie największym realnym sukcesem medycyny jest uczynienie z raka choroby przewlekłej. Jednak by lekarz mógł ją opanować tak jak cukrzycę czy nadciśnienie, musimy dać mu szansę. I znowu wracamy do zasadniczej sprawy: potrzeby wsłuchiwania się w swoje ciało. Lepiej być hipochondrykiem niż zbyt późno zdiagnozowanym przypadkiem.

Są to fragmenty z artykułu: " Bądź szybszy od raka "
  Temat: Strach przed rakiem
Jolana

Odpowiedzi: 41
Wyświetleń: 24508

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2012-09-16, 21:33   Temat: Strach przed rakiem
Dzisiaj mam się dobrze, a co będzie jutro nie wiem... :?ale??:

Pozdrawiam i życzę skutecznego leczenia :)
  Temat: Strach przed rakiem
Jolana

Odpowiedzi: 41
Wyświetleń: 24508

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2012-09-16, 19:10   Temat: Strach przed rakiem
Leczę się od 2005 roku.... Niedoczynność tarczycy mam wyrównaną, dlatego nie mam objawów. Od rozpoznania choroby do 2011 roku nabrałam 20kg! Wyobrażasz sobie... :-D

A teraz ważę o 25 kg mniej....przy wzroście 167, ważę 55 kg...

Utraciłam sporo wagi na skutek leczenie agresywnego - raka płuc... Miałam operację i chemioterapię. Oczywiście w tym czasie też miałam kontrolowany poziom hormonów. Nie było dużych wahnięć.

Pod koniec września mam wizytę u endokrynologa. Niedawno miałam USG tarczycy - wyszło dobrze... Jutro odbiorę wynik badania poziomu hormonów tarczycy.. i też ciekawa jestem.. co i jak...

Napisałaś Mery:
Cytat:
i dopiero wtedy "wstaję" - o ile można to nazwać wstawaniem, bo na siłę podnoszę się z łóżka bez zapału i jakiej kolwiek chęci do wstawania. potem w ciągu dnia się trochę "rozkręcam", ale najgorsze jest kiedy zostaję sama w domu, mam wtedy na prawdę dziwne i straszne myśli (m.in. z tego powodu poszłam w lutym do lekarza - po prostu zaczęłam się bać swojego zachowania).


Muszę Ci powiedzieć, że u mnie pierwsze objawy niedoczynności tarczycy manifestowały się, dołami, sennością myślałam, że mam depresje. Wykonano mi m.in. badania poziomu hormonów i wyszło szydło z worka.

Nie wiem na 100%, ale moim zdaniem powinna być u Ciebie już poprawa. Troszkę długo to trwa, a nie możesz zmienić lekarza ?
Do poczytania zostawiam Ci artykuł na temat - niedoczynności tarczycy,
Autor: dr med. Jacek Belowski, endokrynolog, specjalista chorób wewnętrznych, Kraków

http://www.endokrynologia...%C4%87-tarczycy

Pozdrawiam :)
  Temat: Strach przed rakiem
Jolana

Odpowiedzi: 41
Wyświetleń: 24508

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2012-09-15, 09:57   Temat: Strach przed rakiem
Porozmawiaj z lekarzem i poproś o USG - to bardzo ważne badanie. Biopsji może nie trzeba będzie robić, zależy oczywiście od wyników USG..

Niedoczynność tarczycy leczy się głównie Euthyroxem, dawki mogą być zmienne. Dlatego trzeba być pod stalą opieką endokrynologa. Systematycznie kontrolować poziom hormonów. Leczenie jest długotrwałe, czasami przez całe życie. Niestety...

Objawy u Ciebie otrzymują się bardzo. Podobno już po 3-4 tygodniach poprawa samopoczucia powinna być odczuwalna.

Aby maksymalnie lek był wchłonięty - przyjmuje się go na czczo, wczesnym rankiem popijając niewielką ilością wody.
:)

Też się leczę z tego powodu.... Wiem jak to jest.
Zaczynałam od Euthyroxu 25, a teraz przyjmuję Euthyrox N 125, alleluja i do przodu.. :-D
  Temat: Strach przed rakiem
Jolana

Odpowiedzi: 41
Wyświetleń: 24508

PostDział: Psychoonkologia / emocje w chorobie nowotworowej   Wysłany: 2012-09-14, 21:34   Temat: Strach przed rakiem
Mery, moim zdaniem masz klasyczne objawy niedoczynności tarczycy. Do rozwoju choroby mogą przyczynić się także tzw. procesy autoimmunologiczne, i dlatego oznacz sobie poziom przeciwciał przeciwtarczycowych.. To badanie stosuje się w celu potwierdzenia, lub wykluczenia stanu zapalenia tarczycy.

Na pewno wiesz, że niedoczynność tarczycy - nawet niewielkie zmiany w tarczycy spowalniają metabolizm organizmu i zwiększają przyrost masy ciała...
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group