1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 4
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Guz piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 46
Wyświetleń: 25276

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2012-01-18, 10:05   Temat: Guz piersi
strieuka napisał/a:
Witam, chciałam poprosić o przetłumaczenie części wyników mojej ciotki, których nie rozumiem:

Reactio lymphocytaria peritumoralis.
Mamilla sine laesionibus.

Metastases carcinomatosae (przerzut, to wiem) diffusae in lymphonodo (No I/XIII)
Metastases carcinomatosae in lymphonodis axillae (I/XIII)

pT1c pN1bi ( co oznacza to " 1bi" przy węzłach?)

Reakcja limfocytarna okołoguzowa (nie potrafię znaleźć interpretacji tego terminu).
Brodawka sutka bez zmian.
Przerzuty nowotworowe rozsiane w węźle chłonnym (nr 1/13)
Przerzuty nowotworowe w węźle chłonnym pachy (1/13)

pT1c pN1bi:
na podstawie badania histopatologicznego (p) usuniętych tkanek stwierdzono:
- Guz o największym wymiarze ponad 10 do 20 mm (T1c),
- Przerzuty w 1-3 węzłach. Największe ognisko mniejsze niż 2 cm i większe niż 0,2 cm w największym wymiarze (N1bi).
Są to zapisy wg starszej wersji klasyfikacji TNM raka piersi, z roku 1997 (źródło (str. 14-16)).
  Temat: Guz piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 46
Wyświetleń: 25276

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-11-23, 09:45   Temat: Guz piersi
strieuka napisał/a:
a mogę ponowić pytanie czy to tak zawsze pęcznieje po biopsji? :roll:

W medycynie (a ogólniej rzecz biorąc: fizjologii) raczej nie ma miejsca na tak ogólne stwierdzenia
jak "zawsze" czy "nigdy" (wielkie kwantyfikatory ;P :lol: ).

Uczucie "spęcznienia", powiększenia może być w dużej mierze subiektywne, związane z bolesnością po badaniu,
być może także wskutek - jak przypuszczam - częstego zwracania uwagi, obmacywania tego miejsca ?
  Temat: Guz piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 46
Wyświetleń: 25276

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-11-23, 08:30   Temat: Guz piersi
Jestem podobnego zdania co Akos.

Gdyby nawet lekarz zlecił biopsję groboigłową i histopatologia wykazała zmianę łagodną, to co - chciałabyś ten guzek trzymać ?
Skoro lekarz chce go usunąć, to pozbycie się tego guzka uważam za najlepsze rozwiązanie.
Myślę, że termin zabiegu - jak się domyślam, nie za bardzo dogodny dla Ciebie w czasie świątecznym - też pewnie dałoby się przełożyć na styczeń.
Po usunięciu standardowe przebadanie histopatologiczne.
Moim zdaniem to w Twojej sytuacji (przy obciążeniu rodzinnym) najbardziej rozsądne postępowanie.
  Temat: Guz piersi
Richelieu

Odpowiedzi: 46
Wyświetleń: 25276

PostDział: Nowotwory piersi i ginekologiczne   Wysłany: 2011-11-21, 09:56   Temat: Guz piersi
strieuka napisał/a:
czy mam rozumieć, że ów guz zmienił swój charakter przez te 9 tygodni od usg do usg, czy też bardziej prawdopodobne, że trafiłam w końcu do dobrego radiologa?


Strieuko,

Zdecydowanie bardziej prawdopodobna wydaje mi się druga ewentualność,
a postawione wstępne rozpoznanie (BIRADS 4b), także z uwagi na podejrzenie rodzinnej dziedziczności,
znacznie bardziej rozsądne.

Biopsja tkankowa polega na uzyskaniu fragmentu tkanki guza, a nie tylko pojedynczych komórek,
co pozwala przeprowadzić badanie histopatologiczne, dużo bardziej miarodajne niż cytologiczne.
Jest to wykonywana, zwykle w znieczuleniu miejscowym, biopsja gruboigłowa / Tru-cut / mammotomiczna,
ewentualnie chirurgiczne pobranie tkanki guza (biopsja chirurgiczna w znieczuleniu miejscowym, rzadziej ogólnym).

W Twojej sytuacji wskazanie do przeprowadzenia takiego badania uważam za bardzo uzasadnione,
a znajomość wyniku histopatologii guza za podstawę do podjęcia decyzji co do dalszego postępowania.

Pozdrawiam. :)
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group