1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22
2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.
|
|
Autor |
Wiadomość |
Temat: Proszę o interpretację badania PET |
agnes
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 6094
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2011-04-16, 10:20 Temat: Proszę o interpretację badania PET |
Dziękuję za odpowiedź. Chemia nie była podawana. Lekarz kierujący na PET nie powiedział nic konkretnego, dlatego skontaktowałam się z Wami. Mama ma skierowanie do szpitala na wtorek (19.04) i będzie po raz kolejny robiona bronchoskopia. Może wtedy będzie wiadomo coś wiecej? Pozdrawiam serdecznie! |
Temat: Proszę o interpretację badania PET |
agnes
Odpowiedzi: 3
Wyświetleń: 6094
|
Dział: Nowotwory płuca i opłucnej Wysłany: 2011-04-15, 15:09 Temat: Proszę o interpretację badania PET |
W marcu ub.r. na badaniu TK wykryto u mamy (65 lat) guza płuca. Zdiagnozowano go jako gruczolakorak G2 płuca prawego T3N0Mx. W maju wykonano lobektomię. Oto wyniki badania histopatologicznego: guz otoczony jest średnio obfitym limfocytarnym naciekiem zapalnym. w części centralnej guza obecne jest włóknienie. Cech angioinwazji nie stwierdzono. Ściana oskrzela, drobny węzeł chłonny około-oskrzelowy wolne od utkania nowotworowego. Fragmenty płuca z ogniskowymi skąpymi limfocytarnymi naciekami zapalnymi, w świetle pęcherzyków obecne są makrofagi obładowane żółtawo-brunatnym pyłem. Utkania nowotworowego nie stwierdzono. Węzły i fragmenty węzłów chłonnych wolne od utkania nowotworowego. Także w badaniu cytologicznym nie stwierdzono komórek nowotworu złośliwego.
Jednak w kontrolnym badaniu TK w lutym tego roku znowu wykryto guzki. Onkolog skierował mamę na badanie PET. Oto opis: badanie wykonano po 60' po podaniu 265 MGq 18-F-FDG, przy poziomie glikemii 89%, od wysokości kości jarzmowych do wysokości 1/3 bliższej kości udowych. Badanie tomograficzne wykonano bez podania jodowego środka kontrastowego. Głowa i szyja: W obrębie masy miękkotkankowej położonej przy prawym płacie tarczycy obszar wzmożonego metabolizmu glukozy o SUV 4,38 i wym. 20x24x25mm. Klatka piersiowa: Wzmożony metabolizm glukozy w obrębie:
-wnęki płuca prawego o SUV 4,75
-zmiany ogniskowej w płucu prawym położonej przyściennie w okolicy szczeliny międzypłatowej o SUV 2,77 i śr. 12mm
-zmiany ogniskowej w płucu lewym w segmencie 10 o SUV 1,33 i śr. 6mm
-węzła chłonnego położonego w linii mostkowej nadprzeponowo o SUV 3,59 i śr. 10mm
przestrzeń powietrzna w polu górnym płuca prawego, która może odpowiadać pęcherzowi rozedmowemu. Jama brzuszna i miednica: wzmożony metabolizm glukozy w obrębie:
-masy miękkotkankowej w okolicy prawego moczowodu na wysokości krzyżowej 0 SUV 9,53 i wym. 14x15mm
węzła chłonnego przy naczyniach biodrowych zewnętrznych po stronie prawej o SUV 4,31 i śr. 9mm
-macicy o SUV 15,11 32x32x42
wnioski: w badaniu PET/CT widoczny jest aktywny proces rozrostowy w obrębie wnęki płuca prawego, zmian ogniskowych opisywanych w płucach oraz macicy i opisanych węzłach chłonnych miednicy.
Tyle wyniki badań. Ja dodam od siebie, że ok. 10 lat temu stwierdzono u mamy guzki na tarczycy, później kamień na lewej nerce i "torbieliki", jak to określił lekarz, na prawej piersi do obserwacji. Mama jest pod stałą opieką wielu specjalistów (oprócz wymienionych kardiolog i reumatolog). Na kłopoty ginekologiczne nie uskarża się (nie ma dolegliwości bólowych czy upławów). Bardzo proszę o interpretację wszystkich tych wiadomości. Prawdę powiedziawszy my zaczynamy się gubić. Serdecznie pozdrawiam! |
|
|