1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj
Znalezionych wyników: 3
DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna
Autor Wiadomość
  Temat: Rak odbytnicy (12.2013), mutacja KRAS w eksonie 12 (01.2016)
missy

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 8962

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-02-23, 11:32   Temat: Rak odbytnicy (12.2013), mutacja KRAS w eksonie 12 (01.2016)
http://www.invicta.pl/119...onalny_cea.html
Ja w badaniach znalazłam tylko raz oznaczony ten antygen, na samym początku, przed pierwszą chemią LF4. A powinien być oznaczony przed operacją i potem jakieś 4-6 tygodni po niej. Następnie po zakończeniu całej chemioradioterapii. Z tym, że teraz nie ma to znaczenia.
Wczytałam się dokładnie w kryteria kwalifikacji w tym aktualnie otwartym jeszcze badaniu klinicznym - niestety wymogi dotyczące leków stosowanych w poprzednich liniach leczenia nie pozwoliłyby Tacie na zakwalifikowanie się. Sprawdziłam po kolei W-wę, Gliwice, Gdańsk - bardzo mi przykro, nie ma nic dla raka jelita grubego.
W takiej sytuacji rozsądnym wydaje się rozmawianie z lekarzem na temat regorafenibu - nie spodziewałabym się spektakularnych efektów, ale może pojawiłyby się chociaż szanse na czasową stabilizację.
Trzymaj się.
  Temat: Rak odbytnicy (12.2013), mutacja KRAS w eksonie 12 (01.2016)
missy

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 8962

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-02-19, 15:18   Temat: Rak odbytnicy (12.2013), mutacja KRAS w eksonie 12 (01.2016)
Marcu5,
Nie zaprzeczam, że można było wcześniej sprawdzić KRAS.
Natomiast chemioterapia i tak jest standardowym leczeniem systemowym dla raka jelita grubego. A leki celowane wprowadza się ( w Polsce) dopiero na etapie przerzutowej choroby nowotworowej.
Nie można przed chemią stwierdzić czy będzie ona skuteczna czy nie. Dlatego LF4 było zasadnym wyborem. Potem włączono FOLFIRI - nie jest dla mnie jasne dlaczego zarzucono ten schemat? Zła tolerancja?
Dla raka z mutacją w obrębie KRAS teoretycznie są 3 leki celowane: bewacyzumab, regorafenib i aflibercept. Niestety dwa najskuteczniej działające ( cetuksymab i pazopanib) są bezużyteczne w przypadku mutacji w KRAS.
Można połączyć FOLFIRI z afliberceptem ( tak mówią wskazania do stosowania tej substancji), ale wcześniejsze leczenie powinno zawierać oksaliplatynę ( u Taty tak nie było).
Bewacyzumab nie ma ostatecznie potwierdzonej w badaniach klinicznych skuteczności. Dlatego raczej się go nie stosuje.
Zostaje jedynie monoterapia regorafenibem - jest to ostatnia linia leczenia systemowego dla raka jelita z przerzutami po wykorzystaniu innych dróg ( kolejne linie chemioterapii).
Chemia była prawidłowym wyborem u Twojego Taty. Niestety nie ma sposobów na określanie ewentualnej oporności nowotworu na to leczenie.
Obecna wskazówka co do szukania badań klinicznych jest słuszna - sam regorafenib ( bo tylko to z leków celowanych mogłoby być zasosowane) nie wydaje się być wystarczającą opcją.

[ Dodano: 2016-02-19, 18:45 ]
Teraz doczytałam, że Folfiri był x10. Czy CEA było badane kiedykolwiek pomiędzy LF4 a Folfiri i Xelox? Bo albo nie widzę albo jest tylko jedno oznaczenie sprzed pierwszego cyklu LF4.
  Temat: Rak odbytnicy (12.2013), mutacja KRAS w eksonie 12 (01.2016)
missy

Odpowiedzi: 11
Wyświetleń: 8962

PostDział: Nowotwory przewodu pokarmowego   Wysłany: 2016-02-18, 11:40   Temat: Rak odbytnicy (12.2013), mutacja KRAS w eksonie 12 (01.2016)
Marcu5,
O leczeniu celowanym poczytaj tutaj:
http://www.onkologia.zale...pokarmowego.pdf od str.191
Generalnie mutacja w obrębie KRAS oznacza pewne ograniczenie w stosowaniu tych leków. Czyli jest odwrotnie niż sądzisz - mutacja nie jest wskazaniem do leczenia celowanego.
Większość badań klinicznych jest dla raka jelita z tzw. wild-type KRAS ( czyli bez mutacji). Niemniej spójrz na badania kliniczne tutaj:
https://pto.med.pl/badania_kliniczne
Trzeba wpisać w wyszukiwarkę nad tabelą 'rak jelita', dwa ostatnie na dole badania może będą jakąś opcją, reszta to dla KRAS ujemnych.
Pozdrawiam serdecznie.
 
Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group