Stwierdzono gruczolakoraka niskozróżnicowanego, przede wszystkim litego, o średnim stopniu złośliwości histologicznej, naciekającego wieloogniskowo opłucną płucną, z obecnością kom. nowotworowych w marginesach cięcia.
A czy istnieje możliwość przetłumaczenia każdego punktu osobno? Jak należy to rozumieć co napisałaś jeśli chodzi o leczenie (zapomniałem dodać że ojciec jest już po wycięciu płata lewego płuca)
W pkt 1 mowa o nacieku w marginesach cięcia, pkt 2 i 3:
Cytat:
Stwierdzono gruczolakoraka niskozróżnicowanego, przede wszystkim litego, o średnim stopniu złośliwości histologicznej, naciekającego wieloogniskowo opłucną płucną
pkt 4 - tkanka oskrzeli, węzły reaktywne
pkt 5 - fragmenty płuca z oznakami odmy i przekrwienia biernego
pkt 6, 9, 10 - przewlekłe zapalenie węzłów chłonnych i pylica węglowa
pkt 7 (?) - mały guzek mezenchymalny
Jeśli chodzi o leczenie, prosimy o uzupełnienie informacji dot. pacjenta: wklejenie pełnego wyniku TK klatki piersiowej, USG jamy brzusznej, informacje czy choruje na coś przewlekle, czy ma wywiad onkologiczny.
Załączam skany wyników mam płyty z TK i RG ale to troszkę zajmuje miejsca
[ Dodano: 2014-10-22, 19:46 ]
Co oznacza niskozróżnicowany?
[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2014-10-22, 19:54 ] Ponownie prosimy o usuwanie danych osobowych - zarówno pacjenta, jak i lekarzy - z wklejanej dokumentacji.
Przede wszystkim zastanawiające jest, że w TK stwierdza się pakiet węzłów przytchawiczych dolnych, natomiast nie są one usunięte w trakcie zabiegu chirurgicznego - pakietujące węzły chłonne są zwykle zajęte nowotworowo, a przerzut taki zwiększa stadium zaawansowania nowotworu. Wg histpatu pooperacyjnego brak jest przerzutów w wyciętych węzłach chłonnych, jednak jeśli w TK stwierdza się pakiet, a także w EBUS (w wypisie pakiet węzłów gr 5/6 i gr 7), to dopytałabym lekarza czy nie podejrzewa w tych węzłach przerzutów.
Określenie niskozróżnicowany oznacza, że nowotwór jest bardzo złośliwy. W rakach niskozróznicowanych komórki są słabo rozwinięte co mówi o ich dużej ekspansywności. Takie komórki nowotworowe bardzo szybko się namnażają i łatwo dają przerzuty.
Rafał, absenteeism bardzo słusznie zauważyła, że w opisie CT jest pakiet węzłów chłonnych nie opisanych w wnioskach pooperacyjnych. Ponadto, guz ma cechę T2 (w zasadzie w granicach T2b, bo jest na CT 49mm) oraz komórki nowotworu dochodzą do linii cięcia. Nie wiem jaka będzie decyzja lekarza, ale wymienione powyżej mnie czynniki mogą przesądzić o zastosowaniu chemioterapii adjuwantowej (pooperacyjnej). Dodatkowo, w przypadku raka gruczołowego, mając próbki guza, warto zapytać o zasadność zrobienia testu na mutację w genie kodującym EGFR. Chemioterapię adjuwantową stosuje się także u pacjentów w starszym wieku http://www.ncbi.nlm.nih.g...9?dopt=Abstract Są to standardowe schematy w niedrobnokomórkowym raku płuca.
Co do terapii celowanej, to (o ile mi wiadomo) nie ma obecnie dowodów wysokiego stopnia na to by TKI były skuteczne w charakterze terapii adjuwantowej (patrz np. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22206620 , http://journals.lww.com/j...esected.12.aspx , http://www.ascopost.com/i...-selection.aspx ). Dla zainteresowanych, jest obecnie prowadzone szczegółowe badanie sponsorowane przez NCI mające na celu określenia najlepszego schematu leczenia pacjentów z rakiem płuca na podstawie profilu genetycznego (ALCHEMIST) http://deainfo.nci.nih.go...13/Doroshow.pdf
Powinniście się skonsultować w najbliższym możliwym terminie (czyli dość szybko) z onkologiem w sprawie dalszego postępowania.
Pozdrawiam serdecznie,
Michał.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum