"Podstawą do wdrożenia badań kości są umiejscowione bóle kości a także podwyższenie poziomu fosfatazy zasadowej i/lub kwaśnej w surowicy krwi. Pomocne są także badania markerów nowotworowych, takich jak PSA w raku prostaty i CA 15.3 w raku piersi.
Do podstawowych badań należą zdjęcia radiologiczne i scyntygrafia kości. W przypadku badań radiologicznych do rozpoznania przerzutu do kości upoważnia rozpoznanie zniszczenia struktury beleczkowatej kości w 50%. Należy pamiętać, że badanie to może nie wykryć ognisk o średnicy mniejszej niż 1 cm. Czulszym, ale mniej swoistym badaniem jest scyntygrafia kości. Za pomocą tego badania można wykryć ogniska przerzutowe do kości, gdy zniszczeniu uległo 5% - 15% struktury beleczkowej. Niekiedy, np. w przypadku przerzutów do kręgosłupa, scyntygrafia może wykazać o wiele wcześniej (do 6 miesięcy) obecność zmian przerzutowych.
W przypadku podejrzenia przerzutów do kręgosłupa i ucisku na rdzeń kręgowy przydatnym jest badanie TK lub NMR oraz mielografia."
"Diagnostyka obrazowa za pomocą klasycznych obrazów rentgenowskich może nie wykryć zmian patologicznych w obrębie kości pomimo występowania dolegliwości bólowych. Pomocne w tym przypadku może być badanie izotopowe (99Tc), TK (szczególnie przerzuty do kręgosłupa), NMR lub densytometria."
źródło cytatów:
http://www.onkonet.pl/dl_przerzutyndkosci.html
Tak to wygląda dokładnie. Jeśli juz mówimy o badaniach lepszym rozwiązaniem jest TK. w związku z powyższym mozna ewentualnie wykonać badanie krwi na poziom wapnia