Kobiety nie muszą wykonywać cytologii co roku, by uchronić się przed rakiem szyjki macicy. Wystarczy, że poddadzą się takim badaniom raz na trzy lata – zaleca w najnowszej rekomendacji panel doradców rządowych USA - U.S. Preventive Services Task Force.
Główna autorka raportu, dr Evelyn Whitlock z Kaiser Permanente Northwest's Center for Health Research w Portland, przekonuje, że nowe zalecenia nie są podyktowane oszczędzaniem na tego rodzaju badaniach. Kobiety w wieku od 30 do 65 lat bez obaw mogą wykonywać cytologię raz na trzy lata, a w połączeniu z testem na obecność wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) nawet raz na pięć lat.
Nowe rekomendacje, opublikowane na łamach najnowszego „Annals of Internal Medicine”, popiera zarówno American Cancer Society, jak i American Society for Colposcopy and Cervical Pathology oraz American Society for Clinical Pathology.
Z danych statystycznych wynika, że w USA w latach 1975-2008 zachorowalność na raka szyjki macicy spadła dzięki badaniom cytologicznym dwukrotnie - z 15 do 7 przypadków na 100 tys. kobiet. W 2010 r. wykryto 12,2 tys. nowych zachorowań, zmarło natomiast 4,2 tys. kobiet. Na ogół umierały z tego powodu te z nich, które nigdy nie wykonywały cytologii lub nie zrobiły tego w ostatnich 5 latach.
Prof. Michael LeFevre z University of Missouri, jeden z autorów raportu, twierdzi, że nie ma potrzeby, by częściej wykonywać cytologię, jeśli nie jest to koniczne. Podkreśla, że im częściej jest przeprowadzone takie badanie, tym częściej daje ono tzw. fałszywie pozytywne wyniki. Pacjentki poddawane są wtedy kolejnym, niepotrzebnym badaniom i narażane są na dodatkowe stresy.
Eksperci U.S. Preventive Services Task Force twierdzą, że rak szyjki macicy rzadko się zdarza u kobiet poniżej 21. roku życia, dlatego nie zalecają wykonywania cytologii u pań młodszych. Wycofano się zatem z wcześniejszej rekomendacji, by kobiety poddawały się pierwszej cytologii trzy lata po inicjacji seksualnej.
Uznano również, że cytologia jest zbędna u kobiet po 65. roku życia, jeśli dotychczasowe badania były prawidłowe.
Panel doradców rządowych zdecydowanie odradza wykonywanie badań na obecność wirusa HPV u kobiet poniżej 30. roku życia. Twierdzą oni, że jeszcze częściej kończą się one wynikami fałszywie pozytywnymi aniżeli cytologia, gdyż infekcja nie świadczy jeszcze o tym, że następują jakieś zmiany nowotworowe.
PAP - Nauka w Polsce
http://www.naukawpolsce.p...esza&dep=385615