Badania kliniczne: czerniak bez mutacji BRAF (ipi,niv,inne)
Chciałam zapytać jeszcze o czerniaka gałki ocznej z mnogimi przerzutami do wątroby ale u pacjenta w dobrym stanie ogólnym, bez objawów i bez niewydolności wątroby, zakładając brak mutacji BRAF. Jaka jest w Polsce możliwość leczenia ipilimumabem ? wiem, ze ten lek jest skuteczny w przypadku czerniaka oka gdyż działa inaczej niż wemurafenib, jednak czy w Polsce aktualnie są badania kliniczne lub lek jest refundowany?jeśli nie to czy istnieją fundacje polskie lub zagraniczne które wspierają finansowo to leczenie ? stawka jest wysoka, po ipilimumabie pacjenci żyją nawet do kilka lat , bez niego kilka-kilkanaście miesięcy... Będę wdzięczna za odpowiedz.
Niestety rekrutacja do badania "Randomizowane, prowadzone metodą podwójnie ślepej próby, badanie fazy 3, porównujące monoterapię niwolumabem lub leczenie skojarzone niwolumabem z ipilimumabem wobec monoterapii ipilimumabem, u pacjentów z dotychczas nieleczonym nieoperacyjnym lub przerzutowym czerniakiem" została w Polsce już zamknięta (wcześniej prowadziły ją Warszawa, Gdańsk i Łódź). Rekrutowano do 24 grudnia 2013 r.
W badaniu mogli wziąć udział chorzy z nieresekcyjnym czerniakiem skóry oraz czerniakiem błon śluzowych.
Kryterium wykluczającym był czerniak gałki ocznej.
Kolejna szansa dla chorych z czerniakiem bez mutacji BRAF pojawi się za ok. 2 miesiące. Będzie to badanie dedykowane chorym z mutacją genu NRAS. Mutację tę ma ok. 15-20% chorych na czerniaki ogółem, występuje ona jednak niemal wyłącznie w grupie chorych bez mutacji BRAF.
Czy można prosić o więcej informacji na temat tego badania klinicznego, które ma się pojawić za 2 miesiące? Czy już wiadomo w jakich placówkach będzie prowadzone? Mój tato nie ma mutacji genu Braf i niestety wykluczono nas z badania "Randomizowane, prowadzone metodą podwójnie ślepej próby, badanie fazy 3, porównujące monoterapię niwolumabem lub leczenie skojarzone niwolumabem z ipilimumabem wobec monoterapii ipilimumabem, u pacjentów z dotychczas nieleczonym nieoperacyjnym lub przerzutowym czerniakiem" . Czy mogłabym prosić o informację na temat mutacji genu NRAS bo do tej pory nie natknęłam się na żadne publikacje i wiadomości na ten temat.
Wśród przyszłych ośrodków rekrutujących wymienia się w nim jedynie Warszawę.
Kryteria wykluczające to między innymi: czerniak inny niż czerniak skóry, uprzednie leczenie chemioterapią, aktywne uszkodzenie mózgu (powodujące zaburzenia neurologiczne), zły stan ogólny.
Konieczne będzie laboratoryjne potwierdzenie mutacji NRAS.
BB napisał/a:
Czy mogłabym prosić o informację na temat mutacji genu NRAS bo do tej pory nie natknęłam się na żadne publikacje i wiadomości na ten temat.
Tak więc widzę, że mój tato nie ma szans na udział i w tym badaniu klinicznym bo obecnie przyjmuje chemioterapię. Czy w związku z tym cokolwiek słychać o rejestracji takich leków jak ipilimumab, nivolumab, lambrolizumab?
Witam. Podobno na listę leków ministra zdrowia od 1 marca 2014 wpisano ipilimumab. Może ktoś coś wie? Jacy chorzy będą mogli z niego korzystać?
Ucieka mi czas więc serdecznie proszę o odpowiedź.
refundacją zostanie objęty nowy lek zawierający ipilimumab (2 kody EAN) w ramach programu lekowego: Leczenie czerniaka skóry lub błon śluzowych ipilimumabem. Dotychczas ta substancja czynna była finansowana w ramach chemioterapii niestandardowej jedynie w ograniczonym zakresie. Dzięki wprowadzeniu ipilimumabu do leczenia w ramach programu lekowego pacjenci z czerniakiem, którzy nie mają mutacji w genie BRAF V600, uzyskają znacznie szerszy dostęp do terapii.
Dziękuję bardzo. Mój tato ma przerzuty do mózgu. Czy to go nie będzie dyskwalifikowało? Gdzieś przeczytałam, że pacjenci z takimi przerzutami nie będą mogli korzystać z leku.
A czy wiadomo w których ośrodkach będą dostępne programy lekowe i od kiedy w praktyce a nie w teorii.. bo jak wiemy w czerniaku czas jest wyjątkowo ważny zważając że ipi działa po kilku miesiącach...
Mam też zapytanie czy ktoś z forum dostawał ten lek w ramach badań klinicznych? jakie były działania niepożądane ? i czy jest na forum ktoś kto miał mnogie przerzuty do wątroby i dostawał ten lek ?
meg08 mariusz8917 jest w trakcie brania ipi w ramach badań klinicznych popytaj jego
link do tematu
[url=http://www.forum-onkologiczne.com.pl/forum/breslow-4mm-clark-iist-vt7343.htm][/url]
pozdrawiam
Kontaktowałam się w sprawie leku i jeśli będzie na liście leków refundowanych to za około 3 miesiące podobno będzie dostępny w każdym ośrodku onkologicznym.
na liście leków ma być od marca, więc dlaczego dostepny będzie dopiero za 3 miesiące? może jestem niecierpliwa, bo i tak jest to wspaniała wiadomość dla chorych tylko 3 miesiące oczekiwania na lek + 3 miesiące oczekiwania na efekt leku to jest bardzo długo u osób z rozsianym czerniakiem.. jeśli ktoś miałby informacje, że jest gdzieś szansa na lek wcześniej to proszę o informacje..
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum