1. Link do strony z możliwością wsparcia forum:
https://pomagam.pl/forumdss_2020_22

2. Konta nowych użytkowników są aktywowane przez Administrację
(linki aktywacyjne nie działają) - zwykle w ciągu ok. 24 ÷ 48 h.

DUM SPIRO-SPERO Forum Onkologiczne Strona Główna

Logo Forum Onkologicznego DUM SPIRO-SPERO
Forum jest cz?ci? Fundacji Onkologicznej | przejdź do witryny Fundacji

Czat Mapa forum Formularz kontaktowyFormularz kontaktowy FAQFAQ
 SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  AlbumAlbum
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat :: Następny temat
Przesunięty przez: absenteeism
2012-06-16, 16:56
Chłoniak złośliwy
Autor Wiadomość
vanceon 


Dołączył: 16 Cze 2012
Posty: 85
Pomógł: 5 razy

 #46  Wysłany: 2012-06-27, 12:35  


Mam taką nadzieję, że właśnie po chemii będzie po zawodach i ta choroba nie będzie ważyć się już wrócić. Zdarząją się takie przypadki, czy nawroty to reguła?
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #47  Wysłany: 2012-06-27, 12:46  


Tak, zdarzają się przypadki, że ktoś ma chłoniaka, leczy go chemioterapią a następnie żyje kilkadziesiąt lat bez nawrotu i umiera na coś zupełnie innego. Oczywiście zależy to od rodzaju chłoniaka.
_________________
 
 
vanceon 


Dołączył: 16 Cze 2012
Posty: 85
Pomógł: 5 razy

 #48  Wysłany: 2012-06-28, 11:34  


Dzisiaj dostałem od kuzynki z Warszawy na maila zdjęcie wyników TK. Czy ktoś mógłby mi je skomentować? Są dobre czy nie?



[ Komentarz dodany przez Moderatora: Finlandia: 2012-06-28, 11:40 ]
Wkleiłam zdjęcie do posta.



dsc0557xv.jpg
Pobierz Plik ściągnięto 7772 raz(y) 135,97 KB

 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #49  Wysłany: 2012-06-28, 11:47  


TK wykazało liczne powiększone węzły chłonne w całym ciele oraz, co najbardziej niepokojące, bardzo duży naciek korzenia krezki.
Jeśli założymy, że ten naciek to naciek chłoniaka, to mamy tu do czynienia z IV, najwyższym stopniem choroby.
Przydałoby się bardzo jednak przyspieszyć wynik hist-pat, proponuję zadzwonić do zakładu patologii w Co, gdzie jak rozumiem zostały przesłane wycinki i zapytać o taką możliwość.
Czy zaplanowano badanie PET? Na kiedy?
Czy tata ma iść z tymi wynikami do swojego lekarza prowadzącego? Kiedy?
_________________
 
 
vanceon 


Dołączył: 16 Cze 2012
Posty: 85
Pomógł: 5 razy

 #50  Wysłany: 2012-06-28, 11:50  


O matko. Jak to fatalnie brzmi. :(

Nic nie wiem o badaniu PET. Jutro będę z tatą rozmawiał, dzisiaj zadzwonię i się spytam taty jak wygląda sytuacja z badaniem hist-pat.

Czy ten 4 stopień jest aż taki groźny?
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #51  Wysłany: 2012-06-28, 12:06  


Rokowania w IV stopniu chłoniaka są oczywiście zawsze gorsze, niż w stopniu I takiego samego chłoniaka. O wiele więcej jednak zależy od rodzaju chłoniaka. Dlatego nikt jeszcze wam nie powie, czy to się da wyleczyć czy nie i jakie są szanse.

Badanie PET da nam być może dokładniejsze informacje na temat charakteru nacieku na korzeń krężki.
_________________
 
 
vanceon 


Dołączył: 16 Cze 2012
Posty: 85
Pomógł: 5 razy

 #52  Wysłany: 2012-06-28, 12:11  


A może to nie być jeszcze 4 stopień? Przecież jeszcze nie było biopsji szpiku.
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #53  Wysłany: 2012-06-28, 12:24  


http://www.przebisnieg.or...ania-chloniakow

Stopień zaawansowania chłoniaka:
I – zajęcie jednej grupy węzłów chłonnych
II – zajęcie dwóch lub więcej grup węzłów chłonnych po jednej stronie przepony
III – zajęcie dwóch lub więcej grup węzłów chłonnych po obu stronach przepony
IV – zajęcie szpiku lub narządu nie wchodzącego w skład narządów limfatycznych

A – objawy ogólne nieobecne
B – objawy ogólne obecne – gorączka, poty nocne, szybka utrata masy ciała
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
vanceon 


Dołączył: 16 Cze 2012
Posty: 85
Pomógł: 5 razy

 #54  Wysłany: 2012-06-28, 12:47  


Aha. To słowo "lub" jest tu kluczowe, a pominąłem je wcześniej.

Ale rozumiem, że wyleczenie chemioterapią chłoniaka w IV stadium i jego nie nawrót są możliwe, tylko, że są na to mniejsze szanse niż np. w II stadium?
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #55  Wysłany: 2012-06-28, 12:53  


vanceon napisał/a:
wyleczenie chemioterapią chłoniaka w IV stadium i jego nie nawrót są możliwe, tylko, że są na to mniejsze szanse niż np. w II stadium?

TAK. Oczywiście też zależy od tego jaki to chłoniak. - tak jak pisze Finlandia
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
vanceon 


Dołączył: 16 Cze 2012
Posty: 85
Pomógł: 5 razy

 #56  Wysłany: 2012-06-28, 13:04  


Właśnie rozmawiałem z tatą. Mówił, że dokładny wynik hist-pat będzie dopiero 11 lipca i naprawdę CO-I nie da rady podać tego szybciej. Jutro tata będzie dzwonił do swojej pani doktor. Postaramy się wysłać ten wynik TK. Niech zobaczy jaki jest fatalny i może w końcu coś się przyspieszy! Bo muszę przyznać, że wiadomość o 4 stadium choroby zupełnie mnie dzisiaj sparaliżowała...

[ Dodano: 2012-06-28, 19:02 ]
Finlandia - mam do Ciebie kilka pytań. Prosiłbym o odpowiedzi, tak łopatologicznie.

Cytat:
Jeśli założymy, że ten naciek to naciek chłoniaka, to mamy tu do czynienia z IV, najwyższym stopniem choroby.

A jeżeli nie jest to naciek chłoniaka, to co mogło spowodować ten naciek? I czy jest to bardzo niebezpieczne? Muszę przyznać, że rozmiary zwaliły mnie z nóg.
Jeśli nie jest to naciek chłoniaka, to wtedy tacie przypisuje III stadium choroby czy które? Bo naprawdę, czytam te opisy każdego ze stopni i sam nie mogę dobrze określić jak to jest u taty.

Cytat:
Czy zaplanowano badanie PET? Na kiedy?

Co to badanie ma nam powiedzieć?
 
JustynaS1975 
Administrator



Dołączyła: 24 Cze 2011
Posty: 12614
Skąd: Warszawa
Pomogła: 2742 razy

 #57  Wysłany: 2012-06-28, 19:27  


Vanceon, pozwolisz, że ja trochę napiszę. Oczywiście Finlandia swoją drogą też napisze, a Jej wiedza na ten temat na pewno jest większa.

Rzeczywiście ten naciek na korzeń krężki jest bardzo duży. Nie wiem co go może spowodować. Ale jeśli się nie okaże naciekiem chłoniaka, a na przykład guzem innego nowotworu złośliwego, to sytuacja będzie o wiele gorsza niż IV stopień chłoniaka.
W medycynie wszystko jest możliwe, także może się okazać, że jest to guz nowotworu łagodnego i wtedy sytuacja będzie lepsza.
Jednak myślę, że prawdopodobnie jest to naciek chłoniaka.

vanceon napisał/a:
Jeśli nie jest to naciek chłoniaka, to wtedy tacie przypisuje III stadium choroby czy które?

TAK III stadium choroby, Twój Tata ma powiększone węzły chłonne po obu stronach przepony.

Badanie PET: uznawane jest za najdokładniejsze badanie rozpoznawania nowotworów złośliwych. Ono wskaże najdokładniej, które miejsca są zajęte przez nowotwór złośliwy.

I czekamy na odpowiedź Finlandii.

Pozdrawiam serdecznie
_________________
Człowiek ma dwa życia. To drugie zaczyna się wtedy, gdy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno.
Choroba moim nauczycielem, nie panem.
 
DorotaP 
PRZYJACIEL Forum


Dołączyła: 28 Lut 2011
Posty: 987
Pomogła: 359 razy

 #58  Wysłany: 2012-06-28, 20:48  


vanceon, a co powiedzieli w Bydgoszczy?
Czy oni już ten materiał badali? Czy dopiero badają go w Warszawie?
Pytam o bad. hist-pat
 
vanceon 


Dołączył: 16 Cze 2012
Posty: 85
Pomógł: 5 razy

 #59  Wysłany: 2012-06-28, 20:58  


Ten materiał w Bydgoszczy był zaledwie 24h. Potem tata go wziął z powrotem i zawiózł do CO-I w Warszawie. Ja nie wiem jak długo można to badać. Operacja była robiona 28 maja, a my dopiero po 1,5 miesiąca wiemy dokładnie co to jest. Ogólnie to już dzisiaj jestem wewnątrz zupełnie rozbity. Czuję coś w brzuchu jak sobie tylko pomyślę o tym IV stadium. Modlę się tylko, żeby do gwiazdki wszystko zakończyło się dobrze. :cry:

[ Dodano: 2012-06-28, 21:26 ]
JustynaS1975 napisał/a:
IV – zajęcie szpiku lub narządu nie wchodzącego w skład narządów limfatycznych

Czyli jeżeli chłoniak zajął już korzeń krezki, to ze szpikiem kostnym wszystko jest dobrze? Bo tam występuje słowo lub - czyli to albo to. Tak bynajmniej wynika logicznie ze zdania.

Czy badanie PET może obalić te wyniki TK, czy już na 1000% można być pewnym, że tam jest napisana prawda?
 
Finlandia 
PRZYJACIEL Forum



Dołączyła: 28 Maj 2010
Posty: 1273
Pomogła: 311 razy

 #60  Wysłany: 2012-06-28, 22:08  


Cytat:
Czyli jeżeli chłoniak zajął już korzeń krezki, to ze szpikiem kostnym wszystko jest dobrze? Bo tam występuje słowo lub - czyli to albo to. Tak bynajmniej wynika logicznie ze zdania.

No to mieliśmy jakąś inną logikę na matematyce. Spójnik "lub" oznacza, że albo jedna z dwóch rzeczy jest prawdą albo że obie są prawdą (natomiast dla wykluczających się dwóch wariantów zastosowanie ma spójnik "albo").

Szpik może być zajęty, może nie być zajęty.

Jeśli chodzi o naciek krezki: w medycynie staramy się nie szyć jakichś nieprawdopodobnych scenariuszy i szukać chorób z księżyca jak w Housie, tylko przyjmować najbardziej prawdopodobne warianty. Tu wariant najbardziej prawdopodobny to naciek chłoniaka. Jest też wariant gorszy, ale o wiele mniej prawdopodobny - że to inny nowotwór, np. pochodzący z jelita. Tak jak napisała Justyna, byłby to wariant gorszy. Natomiast tak duży nowotwór łagodny w tym położeniu - to by było coś bardzo nietypowego.

Bardzo mi trudno odpowiedzieć na pytanie, czy guz tej wielkości w tamtym miejscu jest jakoś bezpośrednio niebezpieczny. Koniecznie trzeba o to zapytać lekarza, dlatego powinien tata się z panią doktor skontaktować. Jeśli jest, to pewnie trzeba go wyciąć jakoś zaraz. Jeśli nie, to można poczekać, powinien się zmniejszyć podczas chemioterapii.

Jeśli chodzi o PET: To badanie pokaże nam, które z powiększonych węzłów są na pewno zajęte przez chłoniaka i ewentualnie mogłoby pokazać, że ten guz jest łagodny (jeśliby był). Natomiast raczej nie pomoże w odpowiedzi na pytanie czy to jest naciek chłoniaka czy innego raka.
Warto je wykonać w takim stopniu choroby, ponieważ możliwe jest, że po chemioterapii pozostaną jakieś zwłókniałe resztki guza i węzłów, które będzie widać na TK wykonanym po leczeniu i nie będzie wiadomo czym one są. Natomiast jeśli wykona się PET teraz i po leczeniu, to lepiej będzie je do siebie porównać i mieć pewność, że nic już nie zostało złośliwego.
_________________
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


logo

Statystki wizyt z innych stron
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group