Mam jeszcze pytanie czysto praktyczne - czy jeżeli zakończymy z partnerem kurację i zanim zrobimy kolejne posiewy sprawdzające czy już pozbyliśmy się grzyba to ewentualne współżycie w prezerwatywie może uchronić partnera przed ponownym zakażeniem - chodzi mi o sytuację gdy np. przepisana przez ginekologa kuracja wyleczy grzybicę u mojego partnera a u mnie nie to czy przy współżyciu w prezerwatywie partner nie powinien się zarazić ponownie ?
Współżycie seksualne nie jest zakazane przy grzybicy - podczas leczenia należy stosować prezerwatywę. Oboje się leczycie i wszystko powinno być dobrze.
Prezerwatywa zabezpiecza przed wzajemnym zarażaniem się.
dzisiaj miała robiona kolposkopię i oto wynik:
część pochwowa walcowata, uz szparowate, tarczę pokrywa nabłonek w/w płaski, w obrębie o zwiększonym zbieleniu oraz obszarami punkcikowania i mozajkowania. Wyżej wymienione zmiany znajdują się około 0,5 cm od ujścia zewnetrznego szyjki macicy, obejmują całą szyjkę oraz wchodzą do kanału szyjki. Granica m/nabłonkowa niewidoczna, znajduje się w obrębie kanały szyjki macicy, w podścielisku pojedyncze ovula nabothi.
Wniosek: susp. dysplasia colli uteri.
Zalecenia: do pobrania wycinków oraz wyłyżeczkowania kanału szyjki i jamy macicy
tyle z wyniku od pana doktora - czy może mi ktoś to teraz przetłumaczyć co to wszystko oznacza mój pan doktor mówi, że mam zrobić wycinki i z wynikiem się zgłosić i będziemy decydować dalej, na razie nic jednoznacznie nie jest wiadomo
Wniosek: susp. dysplasia colli uteri.
Zalecenia: do pobrania wycinków oraz wyłyżeczkowania kanału szyjki i jamy macicy
We wnioskach lekarz wskazuje na podejrzenie dysplazji szyjki macicy, bez wskazania, jakiego stopnia (niska - średnia - wysoka).
Z tego powodu zaleca pobranie wycinków oraz wyłyżeczkowanie do przebadania histopatologicznego.
Po ocenie tych tkanek zostanie określony stopień dysplazji i odpowiednie do tego leczenie.
Każdy stopień dysplazji, nawet wysoki, nie jest niebezpieczny i przy podjęciu leczenia daje pewność powrotu do zdrowia.
_________________ Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
dziękuję za szybką odpowiedź, ale ma jeszcze jedno pytanie, jeśli nawet histopatologia potwierdzi najwyższy stopień dysplazji to nie ma obawy, że takie zmiany dają przerzuty z szyjki do innych narządów ?? Pytam, bo napisał Pan, że nawet ten najwyższy stopień dysplazji nie jest niebezpieczny ??
Dzisiaj zapisałam się na zabieg pobrania wycinków i wyłyżeczkowania kanały szyjki i jamy macicy i termin mam na 15 lutego.
Mam jeszcze jedno pytanie - w cytologii, która cytowałam w pierwszym poście w opisie wyniku jest stwierdzone: "cechy infekcji HPV" - czy w związku z tym powinnam się zaszczepić na HPV ?
jeśli nawet histopatologia potwierdzi najwyższy stopień dysplazji to nie ma obawy, że takie zmiany dają przerzuty z szyjki do innych narządów ?
Dysplazja każdego, nawet najwyższego stopnia nie jest zmianą nowotworową, nie daje więc przerzutów.
Leczenie dysplazji, zanim rozwinie się z niej rak szyjki macicy, daje pewność wyleczenia.
kajcia801 napisał/a:
w cytologii, która cytowałam w pierwszym poście w opisie wyniku jest stwierdzone: "cechy infekcji HPV" - czy w związku z tym powinnam się zaszczepić na HPV ?
Jeśli stwierdzono już zakażenie wirusem HPV, to zaszczepienie się przeciw niemu już nie będzie skuteczne.
Możesz natomiast skonsultować z lekarzem, jak ma się zakażenie jednym z typów HPV do odporności lub ewentualnego szczepienia przeciw innym.
_________________ Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
Witam
dzisiaj odebrałam wyniki badania histopatologicznego:
wynik badania
1747-wycinki z trzonu-kremowe fragmenty sprężystej tkanki w osi długie do 0,4-0,7 cm
1748-wyskrobiny z kanału -bordowe fragmenty o objętości 1 ml
1749-wyskrobiny z jamy-bordowe fragmenty o objętości 2 ml
Mikroskopowo:
1. wycinki ze zepidermizowanej ektopii części pochwowej szyjki macicy - nabłonek płaski powierzchowny dwóch z czterech badanych wycinków ogniskowo z dysplazją średniego stopnia (CIN2)
2.prawidłowa śluzówka kanałowa
3. endometrium w okresie wydzielania
czy ktoś może mi powiedzieć co to wszystko znaczy ?? czy mając taki wynik czeka mnie skracanie szyjki macicy ?? czy po prostu czeka mnie jakieś leczenie farmakologiczne i regularne badania kontrolne ?
[ Dodano: 2013-02-13, 13:21 ]
a jeszcze jedno pytanko - czy taki wynik histopatologii wycinków jak podałam powinnam też skonsultować z onkologiem czy wystarczy sam ginekolog?
wczoraj byłam z wynikiem histopatologicznym u ginekologa, który ponownie zrobił kolposkopię - wynik identyczny jak poprzedni (opisywałam go wcześniej w tym wątki) i zrobił mi USG dopochwowe, dostałam skierowanie do szpitala na konizację szyjki, dzisiaj byłam porobić w laboratorium badania z krwi - przede wszystkim anty HBS - potrzebne do operacji. Mam pytanie ta operacja odbywa się w znieczuleniu krótki czy długim ?? i jeszcze jedno wg kolposkopii zmiany obejmują całą szyjkę i wchodzą do macicy to czemu nie usuwa się całej szyjki a tylko się ja skraca??
Mikroskopowo:
1. wycinki ze zepidermizowanej ektopii części pochwowej szyjki macicy - nabłonek płaski powierzchowny dwóch z czterech badanych wycinków ogniskowo z dysplazją średniego stopnia (CIN2)
2.prawidłowa śluzówka kanałowa
3. endometrium w okresie wydzielania
czy ktoś może mi powiedzieć co to wszystko znaczy ?
Po wizycie u lekarza znasz już częściowo odpowiedź na te pytania:
kajcia801 napisał/a:
wczoraj byłam z wynikiem histopatologicznym u ginekologa, który ponownie zrobił kolposkopię - wynik identyczny jak poprzedni (opisywałam go wcześniej w tym wątki) i zrobił mi USG dopochwowe, dostałam skierowanie do szpitala na konizację szyjki
Jednak zdanie ginekologa "wynik identyczny jak poprzedni" odnoszące się do stwierdzonego stopnia dysplazji CIN2 nie odpowiada ściśle wynikowi z pierwszego Twojego posta, gdzie jest mowa o dysplazji małego stopnia LSIL, co odpowiada CIN1 (porównaj to opracowanie).
W tej sytuacji uzasadniona jest interwencja lekarska, ponieważ mamy do czynienia z progresją dysplazji,
chociaż cały czas będącej stanem przednowotworowym i mieszczącej się w III grupie cytologicznej.
kajcia801 napisał/a:
Mam pytanie ta operacja odbywa się w znieczuleniu krótki czy długim ?? i jeszcze jedno wg kolposkopii zmiany obejmują całą szyjkę i wchodzą do macicy to czemu nie usuwa się całej szyjki a tylko się ja skraca?
Zakres zabiegu powinien odpowiadać rozległości zmian dysplastycznych, zatem jest to przedmiot oceny lekarza.
Zwykle zabieg konizacji szyjki macicy może odbywać się w standardowym znieczuleniu miejscowym (zobacz np. to opracowanie),
jeśli lekarz przewiduje większy zakres zabiegu, może zaproponować znieczulenie o odpowiednio większym działaniu.
_________________ Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
pierwsza kolposkopia pokazała zmiany w całej szyjce, ale nie określiła ich stopnia, potem wyniki histopatologiczne wycinków pokazały, że to CIN 2 a wczorajsza kolposkopia dalej mówi o zmianach w całej szyjce, znowu bez wskazywania stopnia CIN.
zaraz po otrzymaniu tego wyniku cytologii skonsultowałam się z ginekologiem i najpierw pobrał mi wymaz z pochwy - po odebraniu wyników zapisał leki, o których pisałam, bo miałam jakiegoś grzyba i od razu umówił mnie na kolposkopię; może powinnaś skonsultować się u innego lekarza ginekologa skoro do tego masz wątpliwości?? u mnie jak tylko ta cytologia taka wyszła to lekarz już mówił o kolposkopii a podczas robienia kolposkopii powiedział, że pomimo iż z cytologii wychodzi CIN 1 to muszę iść na pobranie wycinków - rozumiem Twoje zmartwienie bo przechodziłam to samo i jak się okazuje nie bezpodstawnie - z cytologii wyszło mi CIN1, potem miałam pobrane wycinki i wyszło CIN2 a jutro kładę się do szpitala na konizację szyjki i ciekawe co dalej wyjdzie... jeśli jakoś będę mogła Ci pomóc to daj znać, pozdrawiam
Witam otrzymałam dzisiaj wynik badania histopatologicznego po konizacji szyjki macicy - niestety jest opisany po łacinie i nic z tego nie rozumiem - czy mogę prosić o jego przetłumaczenie
wynik badania:
5047-9 stożek szyjki wymiarów 3,5x3x2,5 cm, ujście zewnętrzne szczelinowate, powierzchnie tarczy gładkie
5080 - kremowo brunatne fragmenty tkankowe w objętości poniżej 0,5 ml
mikroskopowo:
erosio glandularis, partim epidermista portionis vaginalis colli uteri, regionis ostii externi canalis cervicalis.
dysplasia punctata lewi gradu (CINI) et sigma infectionis HPV epithelii plani.
Fragmenta endocervicis normotypici.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum