Najlepiej jest w DRP stosować jednoczesną radiochemioterapię, co tutaj prawdopodobnie nie było możliwe np. z racji braku możliwości objęcia naświetlaniem wszystkich zmian, lub - co bardziej możliwe - modelowania tętnicy płucnej przez zajęte węzły. Ponieważ dzięki chemioterapii zmiany zmniejszyły się, lekarze spróbują włączyć naświetlania po chemii.
Dziękuję za wyjaśnienia. Wynika z tego, że 4 kurs będzie ostatni. Nie ma potrzeby (czy nie ma sensu?) w związku z tym podawać 5 i 6 ?? Tyle było planowanych na początku leczenia.
Myślę, że najlepiej o wyjaśnienia byłoby poprosić lekarza prowadzącego
Najważniejsze jest, by podać 4 cykle chemii, 5 i 6 często nie działają już tak dobrze jak poprzednie ponieważ nowotwór uodpornia się na leczenie (choć nie zawsze). Przypuszczalnie więc, z racji chęci włączenia radioterapii, lekarzowi zależy na dojściu do 4 cykli i włączeniu naświetlań.
Czy przy konsultacji odnośnie radioterapii była mowa o planowanej dawce naświetlań?
Czy przy konsultacji odnośnie radioterapii była mowa o planowanej dawce naświetlań?
Nie otrzymałyśmy jeszcze żadnych informacji na ten temat. Po konsultacji Mamę skierowano tylko na TK klatki i wykonano oznaczenia potrzebne do naświetlań.
[ Dodano: 2012-07-09, 23:01 ]
Zawiozłam Mamę na oddział. Wyniki ok, 4 cykl w drodze. Prowadząca Pani onkolog przeczytała info z konsultacji. Była nieco zawiedziona, że odesłano nas z kwitkiem. Ona zdecydowanie nastawiła się na radioterapię po 3 cyklu. Nie wiem o co tu chodzi... Kto decyduje o przebiegu leczenia?? może Panie powinny się skonsultować telefonicznie??
Po 13 naświetlaniach klatki i 3 mózgu, na wysokości łydki pojawił się u Mamy krwawy odczyn o średnicy ok 4 cm. Wyglądem przypomina krwiak, nie boli, nie swędzi, ale wygląda nieciekawie. Czy to może być efekt naświetlań?? Co z tym robić?? Na dzisiejszej kontroli Pani doktor wzruszyła ramionami i odesłała Mamę z kwitkiem.
Witaj ,mój tato podczas leczenia miał bardzo dużo takich odczynów,jedne znikały inne się pojawiały , najprawdopodobniej jest to związane własnie z chorobą i leczeniem.
Nie martw się tym ,na pewno nie zagraża to życiu.
Pozdrawiam.
okres leczenia w Zakładzie Teleradioterapii (24.07.2012 - 17.08.2012) Mama zakończyła dzisiaj.
Rozpoznanie: Rak drobnokomórkowy płuca prawego LD. Stan po 4 kursach chemioterapii PE.
Zastosowano leczenie:
Radioterapia na obszar resztkowego guza płuca prawego z marginesem i śródpiersie fotonami X15MV. Dawka całkowita 4200cGy/t w 15 frakcjach po 280cGy/t, w tym na obszar elektywny 3900cGy/t w 15 frakcjach po 260 cGy/t. Całość leczenia planowana w systemie 3D.
Radioterapia profilaktyczna na obszar całego mózgu z objęciem C1 i C2 fotonami X6MV techniką pól p/ległych. Dawka całkowita 2500cgy/t w 10 frakcjach po 250 cGy/t.
Zalecenia: Wizyta kontrolna.
Dexamathasone 1mg. 1 tabl. rano przez tydzień, potem odstawić.
Polprazol 20 mg. 1 tabl. rano przez tydzień, potem odstawić.
Po zakończonym leczeniu Mama jest osłabiona, odczuwa ból w przełyku. Najbardziej jednak męczą Ją codzienne nudności. Czego teraz możemy się spodziewać? W jaki sposób przygotować się do następstw radioterapii?
Witam wszystkich po krótkiej przerwie. Podczas dwóch miesięcy od zakończenia leczenia Mama czuła się - jak to sama określała- znośnie. Przyzwyczaiła się do bólu nóg pod kolanami i ogólnej słabości. Od dwóch tygodni jednak nasiliły się (ponieważ praktycznie nie ustąpiły) dolegliwości związane z nudnościami. Przyjmowane zamiennie leki (Torecan, Metoclopramidum) nie przynoszą ulgi. Dodatkowo Mama skarży się na uciążliwe częste oddawanie moczu , szczególnie męczące w nocy. Badanie ogólne moczu po konsultacji z lekarzem -ok. Z dnia na dzień jest coraz słabsza, nie ma apetytu, traci siły. Jak możemy Jej pomóc?? - proszę o wskazówki.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum