Witajcie,
Trudno mi pisać o tym - tracę kolejną bliską osobę. Rok temu odeszła moja Mama. Teraz choruje Ciocia (siostra Mamy).
Potrzebuję Waszej pomocy w decyzji co można jeszcze zrobić, czego nie przeoczyć, jak postępować.
Ciocia w listopadzie zaczęła się źle czuć i po namowach zgłosiła się do szpitala. Okazało się, że w wątrobie ma wiele zmian nowotworowych - poniżej załączam wyniki badań. Podejrzewane zmiany przerzutowe, ale lekarze nie mogą znaleźć zmiany pierwotnej. Po biopsji wątroby stwierdzono gruczolakoraka.
Czekamy teraz na PET.
Ciocia ma tylko jedną nerkę :( Jak ona zniesie ewentualną chemię :(? Boję się, nie mogę uwierzyć.
bardzo mi przykro z powodu takiej diagnozy
na pewno PET wiele wyjaśni, ale jak sama widzisz wykonano już kilka badań, które nie wykazały pochodzenia nowotworu. Powiedz, czy ciocię badano pod kątem raka jajnika (badanie markera 15.3) czy ewentualnie żołądka? takie sugestie były w wyniku, ponadto jest to gruczolakorak.
na kiedy macie termin PET?
niepokojąco wygląda sprawa płynu w zatoce Douglasa....ponadto przerzuty do wątroby wskazują na wysokie zaawansowanie choroby nowotworowej.dalszej interpretacji się nie podejmę z powodu braku aż tak fachowej wiedzy.
bardzo mi przykro
Ciocia w 87 roku miała usuniętą macicę i jajniki, ale nie z powodów nowotworowych.
Lekarze uważają, że żołądek jest czysty.
PET ma być 7 lutego. Ciągnie się to wszystko niemiłosiernie :(
[ Dodano: 2014-01-28, 10:20 ] mufaso83, napisałaś, że "niepokojąco wygląda sprawa płynu w zatoce Douglasa" - możesz mi to bardziej rozjaśnić?
Zastanawiam się też jak chronić nerkę Cioci podczas ewentualnej chemii? Znacie jakieś sposoby?
Prawidłowa ilość płynu w jamie otrzewnej wynosi około 150 ml. Taka ilość, ze względu na dużą powierzchnię otrzewnej jest w wykonywanych badaniach niewidoczna.
Gdy dochodzi do niewielkiego zwiększenia ilości, pojawia się w tzw. zachyłkach. U pacjentów "chodzących", w najniżej położonym zachyłku pęcherzowo-odbytniczym (mężczyźni) lub odbytniczo-macicznym (tzw. zatoka Douglasa, u kobiet). Przyczynami pojawienia się płynu w jamie otrzewnej są:
choroby wątroby (81%)
nowotwory (10%)
niewydolność serca (3%)
gruźlica (2%)
dializoterapia (1%)
choroby trzustki (1%)
inne (2%) – liczna grupa rzadkich przyczyn wodobrzusza, w której znajdują się choroby naczyń, zapalenia, nowotwory, choroby układu endokrynologicznego lub immunologicznego, kolagenozy, urazy.
Płyn może też znajdować się w zatoce po owulacji, ale taka przyczyna zdecydowanie odpada.
W związku z wysokim zaawansowaniem choroby należałoby sprawdzić, czy ilość płynu się zmienia (nawet poprzez usg). Jeżeli choroba nowotworowa jest przyczyną płynu oznacza to bardzo wysoki stopien zaawansowania choroby. Ponadto, należy monitorować czy ilość płynu się nie zwiększa.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum