Witam serdecznie
Po USG piersi otrzymałam wynik:
"Cewy gruchołowe miernie poszerzone. W obrebie obu sutkow widoczne sa torbiele: P - 8mm, L- 5-6b mm.
W dolnej części KGZ sutka prawego, ok. 4 cm od brodawki widoczny jest spikularny guzek lity o wymiarach 10x8x7 mm - BIRADS4.
Doły pachowe bez patologicznych wezlow chlonnych."
Oczywiście doczytałam w Internecie co to może znaczyć, ale nie wiem jaką metodę postępowania przyjąć.
Lekarz sugeruje wykonanie biopsji cienkoigłowej pod kontrolą USG (termin 2 stycznia 2014), a operację 15 stycznia lub wycięcie zmiany w znieczuleniu miejscowym przed wykonaniem biopsji, wtedy termin wycięcia byłby 8 stycznia.
Powyższe rozwiązania zaproponowano mi na podstawie badania USG.
Nie wiem co robić :(
[ Dodano: 2013-12-26, 17:49 ]
Załączam wyniki obu USG
Nie piszesz, gdzie zaczęłaś się leczyć ?,czy w zwyczajnej przychodni specjalistycznej, czy w Por Onkolog przy CentRum Onkologicznym ?, Pytam, ponieważ w Centrach Onkologicznych odeszli już od biopsji cienkoigłowej, robią od razu biopsję gruboigłową, aby skrócić czas do rozpoczęcia leczenia, pozdrawiam annas
Anna53 - byłam w Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi w Poradni Onkologicznej i tam zasugerowano mi właśnie biopsję cienkoigłową, natomiast lekarz z W-wy sugeruje wycięcie w trybie ambulatoryjnym.
Nie wiem co robić - w Łodzi mówiono mi o ewentualnej blokadzie węzła wartowniczego, co z kolei w trybie ambulatoryjnym jest chyba niemożliwe
[ Dodano: 2013-12-26, 21:28 ]
I jeszcze kilka pytań - czy USG jest badaniem miarodajnym ?
Czy markery CA-125 i CA-19-9 (oba w normie) mogą mimo wszystko nie wykazywać zmian nowotworowych ?
Czy przy rozmiarze 10x8x7 mm można przeprowadzić usunięcie zmiany za pomocą mammotomicznej biopsji piersi ?
U nas w Kielcach w ŚCO nie robią już biopsji cienkoigłowej ponieważ jest nie miarodajna, a po zatem cienkoigłowa tylko potwierdzi nowotwor i nic wiecej, później i tak zrobią biopsję gruboigłową, a ona wykazuje rodzaj raka i receptory - wszystko przed zab. operac. Dlaczego nie chcą zrobic gruboigłowej ?
Zależnie od wieku pacjentki robi się jeszcze mammografię oprócz usg.
Ja bym się nie zgadzała na wycięcie ( wyskubanie ) za pomocą biopsji guza, chodzi tu o zachowanie marginesów zdrowej tkanki.
Spróbuj dowiedzieć się dlaczego ?,
W tej sytuacji lepsza wersja biopsja cienkoigłowa, a pożniej zab. operac, niż wyskubanie, pozdrawiam annas
Wystarczającym do stwierdzenia obecności zmiany onkologicznie podejrzanej.
Kategoria BIRADS 4 wskazuje na celowość wykonania biopsji gruboigłowej lub mammotomicznej
(Zalecenia (2011 r.), str. 198, tab. 1)
(lekarze często używają klasyfikacji BIRADS także przy opisach USG).
Po potwierdzeniu obecności nowotworu złośliwego w biopsji, co jest dość prawdopodobne,
powinny zostać wykonane wstępne badania ('Zalecenia' j.w., str. 205: Diagnostyka, str. 209: ryc. 1)
i podjęte odpowiednie do stwierdzonego zaawansowania i cech choroby leczenie
('Zalecenia' j.w., od str. 216).
Latek napisał/a:
Czy markery CA-125 i CA-19-9 (oba w normie) mogą mimo wszystko nie wykazywać zmian nowotworowych ?
Mogą i ich oznaczanie nie jest nawet zalecane, o czym jest mowa w wyżej przywoływanym fragmencie 'Zaleceń' (str. 205).
Latek napisał/a:
Czy przy rozmiarze 10x8x7 mm można przeprowadzić usunięcie zmiany za pomocą mammotomicznej biopsji piersi ?
Nawet jeśli można, to nie jest to zgodne ze standardem postępowania ('Zalecenia' j.w.),
dlaczego - wyżej obrazowo wyjaśniła Anna.
_________________ Solve calceamentum de pedibus tuis: locus enim, in quo stas, terra sancta est [Ex: 3, 5]
Anna53 i Richelieu - dziękuję za odpowiedzi.
Przyznam, że teraz jestem już zupełnie ogłupiała. Zarówno rentgenolog jak i lekarz z Poradni Onkologicznej w Łodzi sugerują jedynie biopsję cienkoigłową pod kontrolą USG, żaden z nich nie wspominał o biopsji gruboigłowej.
Lekarz z Warszawy nie widzi żadnej potrzeby wykonywania biopsji przed usunięciem zmiany.
Odnośnie zaleceń przedstawionych na str. 209 - wykonane były:
- morfologia i OB (wyniki w normie),
- USG jamy brzusznej (wszystkie organy prawidłowe, uwidoczniono polip w pęcherzyku żółciowym o wym. 8mm),
- USG transwaginalne - wszystko w normie
- ASPT i ALAT - oba w normie,
- mammografia (dostałam tylko płytę, bez opisu)
Czy markery CA-125 i CA-19-9 (oba w normie) mogą mimo wszystko nie wykazywać zmian nowotworowych ?
mogą, ja jestem po obustronnym raku piersi a marker CA-125 w październiku 2012 miałam w normie
[ Dodano: 2013-12-27, 19:08 ]
Latek napisał/a:
w Łodzi mówiono mi o ewentualnej blokadzie węzła wartowniczego, co z kolei w trybie ambulatoryjnym jest chyba niemożliwe
jeśli chodzi Ci tu o wycięcie węzła wartowniczego to ja jestem przykładem na to, ze można to zrobić w znieczuleniu miejscowym, ja miałam szczęście, ze mój lekarz na to się zgodził no i ja sie nie bałam...musiałam, zostać 2 godz po znieczuleniu w szpitalu
Nie daj się wrobić nicze ambulatoryjnie, tzn wycięcie guzków czy węzła wartownika, bo to trzeba oznaczyć odpowiednio dzień wcześniej, a śródoperacyjnie sprawdzają na bloku operacyjnym, a zresztą możesz mieć więcej niż jeden wartownik. Wcześniej Ci tłumaczyłam dlaczego nie poprzez biopsję wyskubanie, a takie raki najczęściej występują przewodowe, poczytaj sobie o nich, annas
Aniu - rozmawiałam dosłownie przed chwilą z moją dr ginekolog - powiedziała dokładnie to samo co Ty - żadnego leczenia ambulatoryjnego - tylko operacja w pełnej narkozie i z biopsją śródoperacyjną.
Jestem umówiona w poniedziałek w szpitalu na Wawelskiej w Warszawie z trzecim już onkologiem. Kazała mi przyjechać z dowodem osobistym i skierowaniem, ale chyba nie położą mnie od razu na oddział - jak myślisz ???
Strasznie mnie denerwuje, że nie dostałam żadnego opisu do mammografii.
Kuna13 - zazdroszczę, że masz to już za sobą i cieszę się, że jesteś zdrowa
Masz prawo zażądać opisu mammografii - to obowiązek lekarza wykonać opis.
Raczej nie położą Cię od razu, to będzie tylko konsultacja i pewnie dostaniesz termin. Zresztą poniedziałek to tuż przed N. Rokiem więc prawdopodobnie przełożą po Nowym Roku.
Witam ponownie
Mam pytanie czy w przypadku mastektomii wycina się wszystkie węzły chłonne, czy tylko węzeł wartowniczy.
W opisie badania USG mam napisane, że węzły chłonne niepowiększone, ale na dzisiejszej wizycie lekarz zasugerował pełną mastektomię i wycięcie węzła albo węzłów (przyznaję, że byłam w takim szoku, że nie zapamiętałam)
Propozycję rezygnacji z operacji oszczędzającej na rzecz mastektomii, lekarz umotywował, tym, że w wypadku operacji oszczędzającej istnieje większe ryzyko pojawienia się wznowy.
Mam podjąć decyzję i nie wiem co robić.
krakowianka - miałaś rację, jeszcze mnie nie położyli, ale termin coraz bliżej. Podobno w przyszłym tygodniu mam dostać opis mammografii.
Twoj lekarz ma racje, ja tez mialam wolne wezly chlonne pachowe w badaniach obrazowych, ale umowilam sié z lekarzem ze jak srodoperacyjnie zobaczy ze ktorys z wezlow jest zmieniony to wycina wszystkie, bo tak trzeba i cala piers tak sie umowilam i nie zaluje, co mi po piersi jak za rok czy 2 mialabym przerzut, wole zyc, annas
Mam pytanie czy w przypadku mastektomii wycina się wszystkie węzły chłonne, czy tylko węzeł wartowniczy.
To zależy.
Jeśli masz na myśli mastektomię z powodu zmiany jak w Twoim wątku (gdyby okazała się rakiem inwazyjnym) i jeśli węzły chłonne nie są podejrzane klinicznie to w dzisiejszych czasach powinno się wykonać biopsję węzła wartowniczego. Jeśli w węźle wartowniczym są przerzuty wówczas wskazane jest poszerzenie zabiegu o limfadenektomię pachową.
Przeciwwskazaniem do wykonania biopsji węzła wartowniczego może być ciąża.
Latek napisał/a:
na dzisiejszej wizycie lekarz zasugerował pełną mastektomię i wycięcie węzła albo węzłów
Zabiegi o zakresie jw. można wykonać tylko i wyłącznie w przypadku zdiagnozowanego raka. Póki co takiej diagnozy u Ciebie nie postawiono, na ten czas diagnostyka nie została zakończona.
Jaka jest koncepcja (czas, metoda) na przebadanie zmiany w piersi ?
Latek napisał/a:
Propozycję rezygnacji z operacji oszczędzającej na rzecz mastektomii, lekarz umotywował, tym, że w wypadku operacji oszczędzającej istnieje większe ryzyko pojawienia się wznowy.
W publikacji z której korzystam:
â (...)U chorych po amputacji piersi miejscowy nawrót najczęściej pojawia się w ciągu 3-5 lat po operacji, a ryzyko jego wystąpienia wynosi 8-19%.
U chorych leczonych z zachowaniem piersi (ang. breast conserving therapy - BCT) wyróżnia się dwa typy nawrotu. Pierwszy stanowi prawdziwy nawrót (ang. true recurrence) i dotyczy zmian zlokalizowanych w loży po usuniętym guzie lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie â roczne ryzyko nawrotu w tej okolicy wynosi 1,3 -1,7 % i utrzymuje się na stałym poziomie przez 2-7 lat, a następnie zmniejsza się. Drugi typ nawrotu to lokalizacja guza poza tym obszarem â traktuje się go na ogół jako wtórny nowotwór. Ryzyko jego wystąpienia wynosi około 0,7% rocznie i stabilizuje się po 7 latach [2]
Ogólne ryzyko nawrotu w piersi poddanej BCT jest niskie i u chorych bez przerzutów do pachowych węzłów chłonnych w 10-letnim okresie obserwacji wynosi 4-11%[3]. â
Dodam, że w przypadku leczenia oszczędzającego zawsze po zabiegu operacyjnym ma miejsce radioterapia.
"Sutki gruczołowe. Sutek lewy bez zmian ogniskowych podejrzanych o złośliwość.
W sutku prawym w KGZ w badaniu podstawowym i na zdjęciach celowanych powiększonych zaburzenie architektury o układzie promienistym 15 mm do dalszej diagnostyki w badaniu histopatologicznym. Kategoria BI-RADS: 4C, zmiana podejrzana, wskazana konsultacja onkologiczna"
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum