Witam serdecznie,
od jakiegoś czasu przeglądam to forum, próbując uzyskać odpowiedzi na nurtujące mnie pytania, ale chyba muszę założyć wątek
. Proszę Was o poradę, informację co mogę zrobić więcej i ewentualnie czy jeszcze gdzieś konsultować leczenie. Poniżej zestawiłem chronologicznie badania jakim poddałem się w okresie 18 miesięcy poprzedzających ten wpis.
Przy okazji badań które staram się robić co roku – poprosiłem moją lekarkę o skierowanie na RTG Kl. piersiowej – bo ostatnie robiłem chyba 3 lata wstecz a paliłem papierosy. Dała mi skierowanie na Rtg ( z przodu i z boku).
06.08.2015 – Badanie RTG Płuc
W płacie środkowym płuca prawego zmiana guzkowa o wielkości do 14mm, poza tym płuca bez innych zmian ogniskowych o wzmożonym rysunku naczyniowym. Kąty przeponowo-żebrowe wolne. Sylwetka sercowo-naczyniowa w granicy normy. Zmiany zwyrodnieniowe w docinku Th kręgosłupa. Konieczne poszerzenie diagnostyki o badanie TK klatki piersiowej i konsultacja torakochirurgiczna.
No i panika , szybko skierowanie do pulmonologia – i co za tym idzie – skierowanie na TK Kl. piersiowej
18.06.2015 – Badanie TK Klatki Piersiowej
Badanie wykonano techniką spiralną, warstwą grubości 2,5/1,25mm w płaszcyznach poprzecznych, przed i po dożylnym podaniu 80ml niejonowego środka kontrastowego (Ultravist 370).
Na granicy segm. 4 i 5 płuca prawego, przy ścianie przedniej klp, widoczna jest owalna, dobrze ograniczona struktura o śr. 13mm, nie ulegająca wzmocnieniu pokontrastowemu, mogąca odpowiadać zmianie o typie Hamartoma. W celu dokładnej diagnostyki wskazane poszerzenie badań o badanie PET CT.
Innych zmian w zakresie miąższu płucnego nie stwierdzono. Obraz tchawicy oraz oskrzeli głównych w badaniu jest prawidłowy. Sylwetka serca nieposzerzona, obraz dużych naczyń w badaniu prawidłowy. Struktur patologicznych w śródpiersiu nie stwierdzono. W obrębie śródpiersia jak i w zakresie obu wnęk widoczne są pojedyncze, niepowiększone węzły chłonne.
W zakresie głów kości ramiennych po str. lewej kilka, drobnych zagęszczeń sklerotycznych śr. do 3mm, po str. prawej jedno większe zagęszczenie śr. do 5mm – obraz odpowiada występkom kostnym.
Innych zmian w zakresie elementów kostnych nie stwierdzono. Wielopoziomowe, dotrzonowe wpuklenia blaszek granicznych.
Konsultacja z prowadzącym pulmonologiem i skierowanie na oddział.
21-27.08.2015 – Klinika Pneumonologi – epikryza:
43-letni pacjent z narażeniem na dym tytoniowy w wywiadzie ( ok. 25 paczkolat) został przyjęty do Kliniki Pneumonologii celem pogłębienia diagnostyki zmiany o typie guzka uwidocznionej w ambulatoryjnym badaniu Tk klatki piersiowej z dnia 17.06.2015 roku (średnica 13mm, seg. 4,5 płuca prawego bez cech wzmocnienia kontrastowego).
W badaniu spirometrycznym bez zaburzeń wentylacji.
W trakcie pobytu wykonano badanie bronchofiberoskopowe. W trakcie badania pobrano popłuczyny oskrzelowe do badania cytologicznego, bakteriologicznego i w kierunku BK ( wynik: komórki nabłonka migawkowego, makrofagi płucne, nieliczne limfocyty i granulocyty).
Podjęto nieskuteczną próbę biopsji cienkoigłowej pod kontrolą TK ( badanie powikłane 14mm odma w szczycie płuca prawego, w badaniu kontrolnym rtg klatki piersiowej odma 10mm).
Wobec niejednoznacznego charakteru zmiany, zgodnie z sugestią radiologa opisującego badanie TK zlecono wykonanie PET-TK w trybie ambulatoryjnym.
Ponieważ pomimo 4 prób nie udało się wkłuć w zmianę – dostałem skierowanie na PET-CT.
01.09.2015 – Badanie PET/CT
Klatka piersiowa – prawidłowy obraz metabolizmu glukozy. Na granicy segmentów 4 i 5 płuca prawego okrągława, lita struktura tkankowa średnicy ok. 13mm, SUV max 1,1.
Wniosek: guzek w płucu prawym wykazuje bardzo niski poziom metabolizmu glukozy co wskazuje na bardzo niskie prawdopodobieństwo zmiany o charakterze rozrostowym.
Zalecenie prowadzącego lekarza po wykonanym badaniu – kontrolne TK po 12 miesiącach.
08.11.2016 – Badanie kontrolne TK Klatki Piersiowej.
Badanie porównano z badaniem z dnia 18.06.2015r, badanie wykonano bez dożylnego podania środka kontrastowego (pomimo wielokrotnych prób, nie udało się uzyskać dostępu dożylnego)
W obrębie segm. 4 płuca prawego na granicy z segmentem 5 widoczny jest guzek wielkości w badaniu aktualnym ok. 15x14x13mm, w badaniu poprzednim 15,5x11,5x12mm (zwiększenie wielkości zmiany w porównaniu do badania poprzedniego rzędu 1-2mm). Pomiar objętości w badaniu poprzednim 1.120 aktualnie 1.624 cm3. DT 2 lata 226 dn, interwał między badaniami – 16 miesięcy 23 dni.
Obszar spikularnego zagęszczenia w segm. 1/2 płuca lewegoo obrazie stacjonarnym w porównaniu do badania poprzedniego – najpewniej zmiana włóknista pozapalna.
Obszary zwiększonego pochłaniania widoczne w obrębie grzbietowych partii obu płuc – zmiany grawitacyjno-krążeniowe.
W obrębie segm. 9 płuca prawego widoczny guzek śródmiąższowy wielkości 5mm, o obrazie stacjonarnym w porównaniu do badania poprzedniego.
Poza tym obustronnie w obrębie miąższu płucnego widoczne są pojedyncze zmiany drobnoguzkowe o obrazie stacjonarnym w porównaniu do badania poprzedniego.
Powiększonych chłonnych w obrębie śródpiersia nie uwidoczniono, przy czym dokładna ocena utrudniona ze względu na brak dożylnego podania środka kontrastowego.
Ponieważ jest zmiana wielkości guzka – ponowne skierowanie na oddział z zaleceniem wykonania biopsji pod kontrolą TK.
09-15.12.2016 – Klinika Pneumonologi – epikryza:
W trakcie obecnej hospitalizacji wykonano biopsje zmiany pod kontrolą TK. Wyniki badań obrazowych konsultowano radiologicznie, nie stwierdzając progresji wielkości zmiany. ( tutaj z rozmowy z lekarzem wynika, że porównano wielkość guzka z bieżącego badania TK przy okazji biopsji ze skanami z 2015 – które również było robione przy okazji biopsji, ale wówczas nie udało się nakłuć zmiany).
W badaniu spirometrycznym bez zaburzeń wentylacji.
Bronchoskopia: krtań prawidłowa, tchawica niezmieniona, ostroga główna ostra o prawidłowej ruchomości oddechowej.
Oskrzela płuca lewego – główne, płatowe, segmentowe i uwidocznione fragmenty sub-segmentowych drożne o prawidłowej błonie śluzowej i ostrych ostrogach.
Oskrzela płuca prawego – główne, płatowe, segmentowe i uwidocznione fragmenty sub-segmentowych drożne o prawidłowej błonie śluzowej i ostrych ostrogach.
Wykonano BAL w obrębie oskrzela B5 płuca prawego na cytologię ( oskrzele prowadzące do zmiany widocznej w TK-KP – podano 200ml/odzysk 140ml) oraz aspiraty z segmentów szczytowych na BK.
Wynik badania patomorfologicznego:
Pobrane tkanki: popłuczyny oskrzelowe – cytospin
Rozpoznanie patomorfologiczne: Makrofagi płucne, limfocyty.
Biopsja cienkoigłowa: rozpoznanie patomorfologiczne – Nieliczne drobne grupy atypowych komórek, prawdopodobnie nowotworowych. Wskazana dalsza diagnostyka.
Ze względu na niejasny wynik patomorfologi z biopsji – skierowanie na kolejną biopsję, ale...
03-05.01.2017 – Klinika Pneumonologi – epikryza:
Pacjęt przyjęty ponownie do diagnostyki guzka płuca prawego, celem wykonania ponownej biopsji pod kontrolą TK. Zmiana zlokalizowana w płucu prawym, blisko ściany klatki piersiowej, pod żebrem. Podczas poprzedniego pobytu wykonano nakłucie zmiany pod kontrolą TK Badanie bez powikłań, jednak nie uzyskano rozpoznania histopatologicznego. Obecnie zakwalifikowano do ponownej biopsji. Ze względu na stabilny obraz guzk, charakter zmiany ( małe prawdopodobieństwo zmiany npl w badaniu TK i PET) oraz trudny dostęp odstąpiono od biopsji.
Zalecenia: termin ponownej hospitalizacji do biopsji guzka – 28.02.2017, wydano skierowanie.
Wiem że wpis nie należy do najmniejszych, ale jestem w kropce, nie wiem czy nie powinno się wyciąć tego guzka, czy w czasie do kolejnych kontroli nie okaże się że jest złośliwy i czekanie było bez sensu. Podobnież guz jest tak umiejscowiony, że nadaje się do mało inwazyjnej metody – może tędy droga. Ustaliłem z żoną, że równolegle będziemy konsultowali to torakochirurgicznie, więc zaczniemy szukać lekarza.
Napiszcie proszę, może ktoś jest w podobnej sytuacji.
Pozdrawiam
Krzysiek