niestety nie, ma go moja mama...czytalam wypis ale nie pamietam co pisalo juz teraz tym bardziej, ze pisane wszystko jezykiem niezrozumialym dla mnie
[ Dodano: 2012-05-14, 21:34 ]
jednak znalazlam ten wynik TK
Tomografia komputerowa - grudzień 2011
Wykonanano badanie TK klp, jamy brzusznej i miednicy w warstwach 5mm przed podaniem srodka cieniujacego a następnie w warstwach 2,5 mm z podaniem srodka cieniującego w bolusie z opóźnieniem w fazie tętniczej i żylnej.
Rozsiane, nieregularne roznej wielkosci ogniska konsolidacji o lokalizacji okolozrębowej w obu płucach mające tendencję do zlewania się i wykazujące predylekcję do partii środkowych płuc. Zmiany znacznie bardziej są nasilone w płucu prawym, gdzie obejmują dodatkowo płat górny a u podstawy s. 2 do przodu od szczeliny skośnej formują rozległe zagęszczenia miąższowe (ok 70x50x30mm).
Poza tym widoczne są uformowane guzki lokalizujące się głównie w płatach dolnych, wielkości do 10 mm.
Limfadenopatia śródpiersia: powiększone węzły chłonne do 15-20 mm okołotchwiczo, w okeinku aortalno-płucnym, podostrogowo i w obu wnękach, niektóre zawierające zwapnienia.
Guzki w lewym płacie tarczycy. Zwapnienia miażdzycowe w tt. wieńcowych.
Wątroba niepowiekszona, bez uchwytnych zmian ogniskowych. PŻW i drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe nieposzerzone. Duży, uwapniony złóg w pęcherzyku żółciowym. Trzustka niepowiekszona. Przewod Wirsunga niepooszerzony. Sledziona niepowiekszona. Nerki prawidlowej wielkosci z zachowana strukturą korowo-rdzeniową, bez kamicy i zastoju. Torbiel 15mm w prawej nerce. Nadnercza niepowiekszone.
Pojedyncze węzły chlonne do 15 mm przy pniu trzewnym.
Żylakowato poszerzone sploty żylne macicy, poza tym narzady miednicy malej bez ewidentnych w TK zmian patologicznych. Wielopoziomowo zmiany zwyrodnieniowo-wytworcze kręgosłupa. Wnioski: w diagnostyce różnicowej należy uwzględnić sarkoidozę. Mniej prawdopodobny wydaje sie proces tbc lub rozsiew drogą naczyń chłonnych.
Bronchskopia +EBUS
Krtań, tchawica, ostroga główna prawidłowe. Całe widoczne drzewo oskrzelowe drożne. Płukano segm. 1-3 po obu stronach.
Ocena EBUS: LN gr. 10L 15/10 mm - nieudana proba TBNA (zwłókniały węzeł), LN gr. 10P do 7 mm, gr. 7 15/10 TBNA(I) - zwłóknialy węzeł.
Bronchoaspirat wysłano do badania patomorfologicznego i bakteriologicznego, w tym na BK i BACTEC.
Badanie cytologiczne z biopsji aspiracyjnej węzła chłonnego śródpiersia : komórek nowotworowych nie stwierdzono, komórki migawkowe dróg oddechowych, składniki komórkowe odczynowego węzła chłonnego.
Szkoda, że oba TK nie były wykonane w tym samym miejscu - jeśli ten wynik z pierwszego posta jest wynikiem przepisanym w całości, to widać jak duża jest rozbieżność w szczegółowości opisu.
Ponieważ w drugim badaniu nie mamy podanych wymiarów zmian, tak jak w pierwszym, to ciężko nam ocenić tę faktyczną progresję, jednak skoro opisujący badanie obie płytki z TK miał i oglądał, to trzeba ufać jego opisowi.
Jestem jednak nieprzytomna. Po Twoim poscie dopiero teraz widzę że oba TK były robione w tym samym szpitalu, tylko mama lezala najpierw na oddziale pneumologii, onkologii i alergologii a teraz na oddziale chirurgii klatki piersiowej, wiec obie informacje pochodza od roznych lekarzy. Pomylilo mi sie bo wczesniej leczono ja na gruzlice w innym miescie i tam tez miala serie badan. Co masz na mysli "ufac jego opisowi" - chodzi ci o ta progresje ze jednak postepuje i ze nadal podejrzewasz nowotwor?
W poprzednim wyniku pisze ze nie stwierdzono komorek rakowych, ale pewnie to zalezy od wycinka z ktorego miejsca pobrano :(
Co masz na mysli "ufac jego opisowi" - chodzi ci o ta progresje ze jednak postepuje i ze nadal podejrzewasz nowotwor?
Tak - jeśli lekarz radiolog opisuje progresję, do tego są tak powiększone węzły chłonne, to można podejrzewać nowotwór. Ale trzeba poczekać na wyniki badań, to jest w tej chwili najważniejsze.
Witam ponownie.
Dzisiaj mama odebrala wynik z pobranego okolo 3 tygodnie temu wycinka. Chyba nie ma sie czym martwic, bo wg wyniku wyglada na to, ze jest to gruzlica ale zobaczymy co na to powie w piątek lekarz.
Oto wynik badania:
W badanych wycinkach obecna ziarnina gruźliczopodobna zbudowana z komorek nabłonkowatych olbrzymich typu Langhansa, z cechami ogniskowego serowacenia i otaczającego włóknienia.
Obraz histopatologiczny wraz ze zgodnością obrazu klinicznego może odpowiadać gruźlicy guzkowo-serowatej.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum