Rak gruczołowy płuca lewego - st. IV z przerzutami
Witam, bardzo proszę o pomoc. Otóż u mojego taty, 56 lat. wykryto dość późno raka gruczołowego płuca lewego IV stopnia. Niestety pojawiły się już przerzuty na nadnercza i w wątrobie.
Badanie KT
KT klatka piersiowa z kontrastem
Zwłóknienia ze zwapnieniami i rozedma centrolobularna w szczytach.
W płatach górnych po kilka guzków do 9 mm, po stronie lewej obszary zagęszczeń miąższowych.
W LS6 guzek 7 mm.
Guz w lewej wnęce ma. 78 mm, zwęża o. główne i górnopłatowe oraz dolnopłatowe, nacieka lewą t. płucną z gałęzią górnopłatową oraz spływ obu żż. płucnych, wnia do okna aortalno-płucnego, nacieka aortę zstępującą, uciska przełyk poniżej cariny.
Węzeł przytchawiczy prawy 28 mm - uciska CVS i spływ ż. nieparzystej.
Guzek w lewym płacie tarczycy.
Kościec bez patologicznych ognisk.
KT jama brzuszna z kontrastem
Wątroba powiększona 18 cm w linii środkowo-obojczykowej, bez zmian ogniskowyh o prawidłowym wspóczynniku pochłaniania promieniowania. Płat prawy nacieczony przez ciągłość przez meta w nadnerczu.
Pęcherzyk żółciowy prawidłowy.
Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe zaznaczone przywnękowo w płacie prawym, przewód żółciowy współnych nieposzerzone.
Trzustka bez ogniskowych zmian litych i torbieli oraz bez zwapnień. Przewód Wirsunga nieposzerzony.
Śledziona bez zmian ogniskowych, wymiary w normie.
Nadnercze lewe o pogrubiałych odnogach, prawe guzowet powiększone 82x60mm, nacieka prawy płat wątroby, nerke, stapia sie z węzłami chłonnymi zaotrzewnowymi, naciea VCI, prawą t. i ż. nerkową.
Nerki o prawidłowej budowie miąższu bez zmian ogniskowych, Układy kielichowo-miedniczkowe nieposzerzone. Na prawej powięzi zanerkowej guzek 19 mm.
W podbrzuszu po str. prawej meta na otrzewnej 17 mm. Węzły chłonne okołoaortalneprawe 21 mm, trzewne do 24 mm, okołokawalne 16mm.
Kregozmyk przedni L5.
Tata poddany został leczeniu i skierowany na radioterapię. Otrzymał na okolicę śródpiersiową płucną lewą 20Gy/p.ref/ - 5 frakcji. Po naświetlaniu tata czuł się dobrze.
Następnie został zwolniony do domu i po upływie trzech tygodni miał stawić się w Poradni Onkologicznej do kontroli oraz w celu ustalenia daty chemioterapii. Podczas kontroli tata zwrócił lekarzowi uwagę na coraz większy ból w lewej nodze (okolice uda). Lekarz zlecił badanie rtg uda ap i boczne, które wykazało:
w połowie długości lewej kości udowej osteolityczne ognisko dł. 78 mm i szer. 30 mm, drugie dł. 26 mm-meta. Tata został skierowany do Centrum Onkologii w Poznaniu, gdzie poddany został radioterapii uda lewego - 8 Gy.
Niestety po tym naświetlaniu noga boli tatę jeszcze bardziej, a to już dwa dni po naświetlaniu. Ból przechodzi też do łydki. Do tego dochodzi ból brzucha.
Stąd moje pierwsze pytanie: Czy to normalne, że po naświetlaniu występuje ból, jeżeli tak to kiedy minie. Bardzo proszę o odpowiedz. Z góry dziękuję.
ciezka walka przed Wami, wspolczuje i zycze duzo sily. Mysle ze warto zorientowac sie w temacie radzenia sobie z bolem , ktory niestyty prawdopodobnie bedzie z czasem coraz wiekszy.
_________________ bliscy nie odchodzą - znikają nam tylko z pola widzenia
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum