HISTOPATOLOGIA:
Pierwsza konkretna histopatologia prof. Janusz Ryś, Kraków:
Nowotwór zbudowany z komórek wrzecionowatych o znacznych polimorfizmie jąder (nuclear grade-high), tworzących pęczki i układy nierachakterystyczne. Obok komórek wrzecionowatych widoczne są gniazda komórek epitelioidnych o jasnej cytoplazmie. Komórki nowotworu cechują się znaczną aktywnością mitotyczną (do 20 figur podziału w 10 polach HPF). Ponadto stwierdza się rozległe pola martwicy.
W wykonanych badaniach immunohistochemicznych stwierdzono, że komórki nowotworu cechują się koekspresją wimentyny i antygenu EMA. Pozostałe wykonane odczyny z przeciwciałami przeciwko keratynom (AE1/AE3, CK7, CK20), aktynie gładkomięśniowej (SMA), desminie, antygenowi CD34 i TTF1 dały wynik ujemny. Reakcja na obecność białka S100 wątpliwa (odczyn cytoplazmatyczny w części komórek guza).
Obraz histologiczny i wyniki badań immunohistochemicznych w pierwszej kolejności odpowiadają anaplastycznemu rakowi (metaplastic carcinoma, spindle cell carcinoma). W diagnostyce różnicowej należy również uwzględnić pleomorficznego mięsaka (NOS).
Konsultacja prof. Olszewski:
Potwierdzam rozpoznanie raka anaplastycznego (pochodzenie być może tkanka płucna?)
Konsultacja prof. Nasierowska-Gutmajer:
Wyniki badań immunohistochemicznych z dostarczonego preparatu:
Caldesmon H: ogniskowo silna rozlana reakcja
SMA: reakcja ujemna
CKAE1/AE3: reakcja ujemna
MIB1: reakcja heterogenna ogniskowo 80% komórek +
Receptor estrogenowy: pojedyncze komórku, receptor progesteronowi: reakcja ujemna
Biorąc pod uwagę obraz mikroskopowy oraz wynik IHC, zwłaszcza MIB1 i receptorów z materiale z wyskrobin nie można wykluczyć przerzutów odróżnicowanego mięśniaka z macicy.
Konsultacja prof. Raf Sciot, Leuven Belgia:
Biorąc pod uwagę obraz kliczny przychylam się do rozpoznania anaplasic carcionoma pseudosarcoma.
OBRAZ KLINICZNY:
Kobieta, lat 49. Guz śródpiersia, wym. 4x5 cm. W badaniu PET potwierdzono ognisko pierwotne w śródpiersiu (SUV 25). Prawdopodobne małe przerzuty: oba nadnercza (suv 2,9 i 2,5), wątroba (niepewne w TK wygląda jak naczyniak, suv ), węzły chłonne – nad wcięciem szyjnym (suv 2,5), międzypiersiowy (suv 9,2). Zmiana w żebrze (suv 7) odpowiada zmianie po złamaniu, lub pęknięciu patologicznemu.
Duża zmiana w macicy (suv 9) – macica mięśniakowata? rozrost złośliwy?
Konsultacja z 3 ginekologami oraz badanie z abrazji sugeruje mięśniaki z rozpoczynającym się procesem nowotworowym.
LECZENIE:
Zastosowano 1 kurs schematu PE: cisplatyna + etopozyd. Mimo osłony zła reakcja ze strony układu pokarmowego. Planowany 2 kurs po 3 tygodniach: karboplatyna + etopozyd.
Pytania:
1. Czy widzieliście kiedyś podobny przypadek?
2. Co to jest waszym zdaniem? Lekarze leczą jak raka drobnokomórkowego płuca? Czy można go tak kwalifikować jeśli ma utkanie wrzecionowatokomórkowe i przypomina sarcomę?
3. Dlaczego rozpoznają raka skoro keratyny wychodzą ujemnie, a Caldesmon dodatnio?
2. Gdzie jeszcze mogę wysłać próbki?
3. Czy znacie jakiś ośrodek w Europie, który może nam pomóc?
Obecnie leczymy się w CO w Wawie. Podejście lekarza prowadzącego oceniamy bardzo dobrze. Jesteśmy ze wszystkiego zadowoleni. Ale może gdzieś w Europie jest jakiś nowoczesny ośrodek z nowymi lekami.
[ Dodano: 2011-07-27, 18:17 ]
dlaczego nikt nie odpowiada?
, please napiszcie chociaż co myślicie
[ Dodano: 2011-07-27, 18:52 ]
chodzi o moją mamę, podpowiedzcie coś, proszę