absenteeism rozumiem i bardzo przepraszam....emocje górą, niestety. Mam nadzieję, że wybaczysz
Poprzedni PET był robiony jeszcze przed operacją 29.09. 2011r. i rzeczywiście nic tam nie ma. Nawet nie wykryto zmian w żołądku.....dopiero po pobraniu wycinków w gastroskopii okazało się, że jest.
Dlatego może jestem taka wyczulona
W
TKz 06 listopada 2012 to "coś" miało rozmiar 10x10mm, w
TK z lutego 2013 już 34x22 a w
PET ostatnim :
" - na wysokości Th1 i Th2, po stronie lewej widoczna aktywna metabolicznie zmiana o mieszanym charakterze osteolityczno-osteosklerotycznym, o wym 47x21x22mm, zmiana
od strony lewej przylega do trzonów kręgów Th1i Th2 i zajmuje przykręgosłupowy odcinek
pierwszego żebra (SUV max 6,3)."
Więc to rosnące "coś"....co to może być?
Mam przykre doświadczenia i może dlatego dmucham na zimne?
[ Dodano: 2013-05-02, 09:57 ]
Co
radzicie aby zdiagnozować to
coś co tak szybko rośnie?
[ Dodano: 2013-05-02, 17:21 ]
Znalazłam takie wyjaśnienie, że zmiana o mieszanym charakterze osteolityczno-osteosklerotycznym, to zmiany
przerzutowe.
" Przerzuty osteolityczne, osteosklerotyczne i mieszane do kości
Przerzuty występują w układzie kostnym częściej niż nowotwory pierwotne. Przede wszystkim zdarzają się w rakach: żołądka, nerek, prostaty, tarczycy, sutka i macicy (mnemotechniczny skrót: żona prota suma). U około 15% chorych z przerzutami nie udaje się ustalić z jakiego narządu pochodzą; szerzą się drogą krwionośną układem tętniczym lub żylnym, ale również drogami limfatycznymi. Przerzuty do kości u chorych powyżej 50 rż, ale zdarzają się również u dzieci. Przerzut umiejscawia się zwykle w kości zawierającej czynny szpik czerwony (kręgi, miednica, żebra, przynasady kości długich). Pierwszym objawem klinicznym jest ból, a badanie RTG w tym okresie może dać wynik negatywny. Jeśli choremu rozpoznano pierwotny nowotwór jakiegoś narządu, to w przypadku wystąpienia bólów kostnych należy wykonać scyntygrafię kośćca. Duże możliwości wykrycia przerzutów ma również badanie MR. Zwiększone stężenie fosfatazy zasadowej, pojawia się w przerzutach raka stercza, zwiększone OB, zmiany w elektroforezie i immunoelektroforezie białek surowicy potwierdzają szpiczaka.
Radiologicznie rozróżnia się ogniska przerzutowe osteolityczne, osteosklerotyczne i mieszane. Różne typy przerzutów mogą występować u tego samego pacjenta. Łatwiejsze do wczesnego wykrycia są przerzuty kościotwórcze.
Ogniska osteolityczne występują częściej i przejawiają się pojedynczymi lub mnogimi przejaśnieniami w śródkościu jamy szpikowej. Kora kości ulega zniszczeniu, nieraz aż do całkowitego zatarcia obrazu kości. Nie stwierdza się odczynów ze strony śródkościa lub kory albo są one bardzo nikłe. Przerzuty osteolityczne powstają w rakach: sutka ( w ok. 10% przypadków mogą być mieszane), nerki, tarczycy, płuca.
Dla raka stercza typowe są przerzuty kościotwórcze. Tworzą się pojedyncze lub mnogie ogniska sklerotyzacji w typowych dla przerzutu miejscach, również kościach płaskich. Przerzut raka stercza w kręgosłupie może spowodować powstanie obrazu intensywnego cienia – tzw. kręgu z kości słoniowej.
Przerzuty osteolityczne do kręgosłupa mogą pozostać nie rozpoznane, jeśli w trzonach kręgowych nie osiągną średnicy 1cm lub większej. W przypadku podejrzenia przerzutów należy korzystać ze zdjęć warstwowych, CT lub MR. Przy umiejscowieniach przerzutu osteolitycznego w łuku kręgu znika z jednej lub obu stron owalny obraz nasady łuku, rzutujący się na trzon na zdjęciu AP. Najczęściej przerzuty w kręgosłupie umiejscawiają się w odcinku lędźwiowym, najrzadziej – w odcinku szyjnym. W przypadku mnogich ognisk kostnych o charakterze przerzutów trzeba uwzględnić możliwość istnienia szpiczaka."
Proszę o opinię.