Czyli jeśli przerwa moja to 52 dni urlopu wypoczynkowego + soboty i niedziele to spełniam te warunki i to już nie będzie ciągłość choroby.
To akurat moja działka - pracuję w dziale personalnym. Przerwa 60 dni kalendarzowych pomiędzy okresami niezdolności do pracy spowodowanymi nawet tą samą chorobą rozpoczyna nowy okres zasiłkowy- a więc możesz znowu rozpocząć kolejne 182 dni ale jest jeden warunek - odzyskanie zdolości do pracy.
Czy po długim zwolnieniu a przed urlopem wypoczynkowym miałaś skierowanie badania kontrolne i masz zaświadczenie o zdolności do pracy ? Jeśli tak - to nie ma problemu - nowy okres zasiłkowy -ale w razie wątpliwości czy w przerwie w niezdolności do pracy spowodowanej tą samą chorobą, trwającej ponad 60 dni, pracownik odzyskał zdolność do pracy, należy zasięgnąć opinii lekarza leczącego. Jeżeli z opinii lekarza wynika, że między okresami orzeczonych niezdolności do pracy ubezpieczony nie odzyskał zdolności do pracy, okresy niezdolności przypadające przed przerwą i po przerwie zlicza się do jednego okresu zasiłkowego.
Jest to jednak taki szczegół, że raczej programy kadrowo płacowe i praconicy nie mają tgo zakodowane - jest 60 dni - więc nowy okres zasiłkowy
Jak masz pytania - to pisz do mnie - jak wiem to napiszę a jak nie wiem - to się dowiem
agah2o, nie wiem czy dobrze odczytuję i czy dobrze wyciągam wnioski.
Cytat:
Czy po długim zwolnieniu a przed urlopem wypoczynkowym miałaś skierowanie badania kontrolne i masz zaświadczenie o zdolności do pracy ?
Wydaje mi się, że "długie zwolnienie" oznacza ponad 30 dni? A jeżeli tak, to czy nie jest obowiązkowe przedłożenie w zakładzie pracy tzw zdolności do pracy (wystawianej przez lekarza prowadzącego)?
A skoro Berta przebywała na urlopie to nie jest to jednoznaczne, że przedłożyła rzeczoną zdolność? Nie dostałaby przecież urlopu bez "powrotu" do pracy. A to wyklucza brak zdolności.
Nie jestem kadrowcem, ale tak "mi się wydaje". Jeżeli źle rozumuję, proszę o wyprowadzenie mnie z błędu, bo taka wiedza jest przydatna.
_________________ „Żółw musi być aż tak twardy, bo jest aż tak miękki”. St.J.Lec
Lider czerwonej kreski./Kuba Wojewódzki (tego forum).
Oldzia możecie również starać się o zasiłek pielęgnacyjny dla Taty. Wiem tylko, że lekarz rodzinny musi stosowne papierki podpisać a chyba jest komisja. Nie wiem dokładnie, bo ten zasiłek Mamie mojej ciocia załatwiała. Może ktoś będzie miał więcej informacji na ten temat.
Pozdrawiam serdecznie
[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-09-28, 14:02 ] Post wydzielony z tego wątku.
Dokładnie tak można sie starać o dodatkowe pieniążki z ZUS-u bądź tez z Centrum Pomocy Rodzinie, gdzie składa się wniosek o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego, wypełnionego przez lekarza wraz z pełną dokumentacją wszelikch chorób na które cierpi chory. We wniosku zaznacz się o jakie środki chory się ubiega, w tym artykuły pielęgnacyjne itp. Następnie cory zostaje wezwany na komisję, która to przyznaje grupę i ewentualnie, jeżeli jest taka konieczność przyznaje wszelkie formy pomocy, w tym również pieniążki terminowo bądź bezterminowo. Jest również szansa rozpatrzenia wnisku zaocznie, bez konieczności wstawienia sie na komisję, ale to już wcześniej lekarz musi zaznaczyć na wniosku taką opcję. Taka możliwość jest również w ZUS-ie, ale jak wiadomo od nich cokolwiek ciężko usyskać, a kwota jest podobna, a i szansa z CPR też większa.
Wiem bo też przez to przechodziłam
[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-09-28, 14:02 ] Post wydzielony z tego wątku.
jo_a,
Dokładnie tak - po zwolnieniu dłuższym niż 30 dni kadry powinny przed akceptacją urlopu dać skierowanie do lekarza na badania kontrolne/ nie dotyczy to tylko powrotu z macierzyńskiego - tu można po dłuższej nieobecności urlopować się bez zdolności do pracy / Taka , jest teoria.... a życie ... Jeśli ktoś po dłuższej chorobie wnioskuje np o urlop na żądanie to musi go otrzymać nawet bez papierka od lekarza. Wiem z doświadczenia , że czasami i normalne urlopy są zaakceptowane mimo braku zaświadczenia- pracownicy tłumaczą , że dostarczą badania przed "faktycznym " przystąpieniem do pracy a pracodawca to akceptuje . Ale masz rację - teoretycznie już w dniu rozpoczęcia urlopu pracownik powinnien mieć zrobione badania kontrolne. Dlatego dla pewności zapytałam Basię , czy je miała. Jeśli tak - to nie ma wątpliwości , że teraz może rozpocząć nowy okres zasiłkowy nawet na tą samą chorobę.
Tata przebywa na zwolnieniu od Kwietnia.
W poniedziałek Mama idzie do ZUS złożyć dokumenty o przyznanie renty.
Podobno tam może również starać się o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego?
[ Komentarz dodany przez Moderatora: absenteeism: 2012-09-28, 14:02 ] Post wydzielony z tego wątku.
oldzia, przed przyznaniem tego rodzaju świadczeń najpierw tata musi mieć pozytywne orzeczenie zasadnicze ( niepełnosprawność lub renta z tytułu niezdolności do pracy ). Wniosek jaki musi lekarz wypełnić przy niepełnosprawności w załączeniu.
[ Dodano: 2012-09-28, 20:08 ] Berta, jeśli w czymś pomogłem, to fajnie
Witam wszystkich. Potrzebuję pomocy w podobnym temacie.
Otóż mój tata miał nowotwór i z tego tytułu otrzymał stopień niepełnosprawności znaczny. Dokumenty do komisji orzekającej składaliśmy w lipcu, w sierpniu otrzymaliśmy decyzję a we wrześniu złożyliśmy wniosek o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego ( 153,00 ). W październiku tata otrzymał decyzję o przyznaniu zasiłku od lipca tego roku, z tym, że miał on być wypłacony pod koniec miesiąca. Tata odszedł od nas 17.10.... Dzisiaj byłam w urzędzie w sprawie zaległych wypłat i okazało się, że tata nie dostanie zaległego zasiłku ??? Rozumiem, że nie wypłacają bieżącego, ale zaległe? Pani w urzędzie powiedziała mi, że te pieniądze nie są dla mnie, tylko miały być dla mojego taty, ale myślę, że skoro mu sie należały, to chyba jednak powinien je dostać???
Tu nawet nie chodzi o te pieniądze, ale o zasadę. Proszę o jakieś podpowiedzi, człowiek ma głowę zajętą innymi myślami, a tu mamy takie wrażenie, jakby państwo niestety chciało żerować na zmarłym...
Dziękuję za każdą podpowiedź.
Witam, również potrzebuję Waszej pomocy- podpowiedzi.
Mama od 1996 roku jest na rencie [renta inwalidzka 2 grupy inwalidów,renta czasowa co 3 lata komisja].
Dzisiaj byłam z mamą na komisji w ZUS-ie, ustalono w oparciu o obowiązujące przepisy:
Jest Pani niezdolna do samodzielnej egzystencji do 31.01.2014r. Data powstania niezdolności do samodzielnej egzystencji: 01.10.2012r.
Teraz moje pytania:
1. Czy dodatek pielęgnacyjny będzie wypłacony też za poprzedni miesiąc?
2. Wiem że jeśli mama ma przyznany dodatek z ZUS, to nie może ubiegać się o to w MOPS-ie.
Natomiast moje pytania brzmią:
-czy ja mogę ubiegać się w MOPS-ie o świadczenie pielęgnacyjne na mamę, na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS? Jeśli tak jakie dokumenty powinnam im dostarczyć (pewnie: akt zgonu ojca, oświadczenia braci że pracują i nie mogą się mamą opiekować, kopie ich dowodów osobistych mamy)? Nie pracuję od zdiagnozowania mamy, podjełam się opieki nad nią.
-czy uznanie niezdolności do samodzielnej egzystencji jest równoznaczne z dawną 1 grupą inwalidzką?
Pozdrawiam
Mam i już nie będzie nam potrzebne...
Potrzebuję, bo mnie nie stać, nie mam czasu/siły szukać...
Jadę, nie mam z kim...
Dojadę nocą, rano mam wizytę w CO, nie mam gdzie spać (za darmo, za dziękuję, za wdzięczność)...
Kochani!
Wielu z nas "znajduje" bądź zostaje z bagażem...
Podzielmy się?!
Zostały Ci materiały, koncentrator, łóżko, materac, pampersy, nutridrinki(...)? I tak za chwilę będziesz się zastanawiać co z tym zrobić... Bo... Boli samo patrzenie. A ktoś może choć przez chwilę się uśmiechnie? Może mu ulżymy?
[ Dodano: 2012-11-15, 22:42 ]
A! I proponuję jako temat "Przyklejony"
_________________ „Żółw musi być aż tak twardy, bo jest aż tak miękki”. St.J.Lec
Lider czerwonej kreski./Kuba Wojewódzki (tego forum).
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum