jo_a, chętnie zapoznam się z tymi sprawami i spróbuję pomóc, bo znam dość dobrze zasady przyznawania rent. Jak odszukać miejsca, gdzie Radi i kasicazłośnica opisują swoje sprawy?
Witam wszystkich,
Dzis bylam na komisji zus w sprawie swiadczenia rehabilitacyjnego. Trafilam na nieprzyjemna pania doktor ale to szczegol. W orzeczeniu mam napisane:
W oparciu o obowiazujace przepisy ustalona:
* Brak okolicznosci uzasadniajacych ustalenie uprawnien do swiadczenia rehabilitacyjnego
* Jest Pani calkowicie niezdolna do pracy do 28.02.2017 r.
Data powstania calkowitej niezdolnosci do pracy: w czasie zasilku chorobowego.
Mam rozumiec, ze nie dostane swiadcxenia rehabilitacyjnego?? Dodam ze lecze sie w COI- Warszawa na sarcome synoviale, jestem po drugiej operacji ( usuniecie guza dolu podkolanowego) i mam lete do pluc :'(:'(
Asia lekarz orzecznik ZUS nie przyznał Ci świadczenia rehabilitacyjnego ponieważ:
"Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu okresu pobierania zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują odzyskanie zdolności do pracy. Przysługuje przez okres niezbędny do przywrócenia zdolności do pracy, nie dłużej niż przez 12 miesięcy. "
W związku z powyższym lekarz orzecznik uznał, że jesteś całkowicie niezdolna do pracy i powinnaś otrzymać rentę .
"Prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
- został uznany za niezdolnego do pracy,
- ma wymagany - stosowny do wieku, w którym powstała niezdolność do pracy -
okres składkowy i nieskładkowy,
- niezdolność do pracy powstała w okresach składkowych (np. ubezpieczenia,
zatrudnienia) lub nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego,
opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy
od ustania tych okresów."
[ Dodano: 2014-02-04, 21:41 ]
Asia a pytałaś w ZUS co dalej masz zrobić?
Myślę, że powinnaś jak najszybciej złożyć do ZUS wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy druk ZUS Rp-1R ponieważ masz już orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy.
_________________ ''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
Dziekuje za odpowiedz Edvige. Nie pytalam tej pani co orzekala o niezdolnosci bo trafilam na malo przyjemna. Dzis pojde do swojego oddzialu zus i pewnie zloze na ta rente. Dziwne troche to zrzadzenie losu... Mam 25 lat a juz o rente musze sie starac
Asiu jeśli nie masz szans na rentę bo nie masz wymaganych okresów składkowych to spróbuj się starać o rentę socjalną.
"Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
1. Przed ukończeniem 18. roku życia.
2. W trakcie nauki w szkole lub szkole wyższej– przed ukończeniem 25. roku życia.
Pod pojęciem szkoły należy rozumieć: szkołę podstawową, ponadgimnazjalną oraz
szkołę ponadpodstawową. Nie ma znaczenia czy jest to szkoła publiczna czy
niepubliczna. Za naukę w szkole wyższej uważa się naukę w systemie dziennym,
wieczorowym, zaocznym, eksternistycznym oraz w charakterze wolnego słuchacza.
3. W trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej."
Z tego co pisałaś mi to choroba u Ciebie rozpoczęła się przed ukończeniem 25lat i w 2013r jeszcze się uczyłaś.
Napisz kiedy złożyłaś dokumenty do ZUS na świadczenie rehabilitacyjne.
_________________ ''Nagle tak cicho zrobiło się w moim świecie bez CIEBIE" *27.06.2011*
Warunek posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony osiągnął okres składkowy i nieskładkowy wynoszący łącznie co najmniej:
1) 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat;
2) 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat;
3) 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat;
4) 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat;
5) 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Okres pięcioletni powinien przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy; do tego dziesięcioletniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty szkoleniowej lub renty rodzinnej. Jeżeli ubezpieczony nie osiągnął okresu składkowego i nieskładkowego, o którym mowa wyżej, warunek posiadania wymaganego okresu uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.
Uwaga: informacja pochodzi z moich starych notatek, warto zweryfikować.
Witam,
mam takie pytanie ,może to było już poruszane ale nie mogę znaleść.
Chodzi o to, żona moja jest chora na DRP ,jest na emeryturze , ostatnio będądz na kolejnej chemii dowiedziała się od pań leżących na tej samej sali że należy jej się dodatek do emerytury. Nie powiedziały jednak na jakiej podstawie i dlaczego, kazały tylko wypełnić druk N9 . Ja wiem że to jest zaświadczenie o stanie zdrowia które dołącza się do jakiegoś wniosku niestety ja nie wiem a żona nie potrafi mi wytłumaczyć.
Może ktoś tutaj potrafi mito wytłumaczyć, bardzo proszę.
andrzej
Andrzejf13 - tak żona ma prawo do dodatku pielęgnacyjnego. Jest na emeryturze i będzie go otrzymywać z ZUS razem z emeryturą. Trzeba złożyć w w ZUS-ie druk N-9 wraz z odręcznie napisanym przez żonę wnioskiem o ustalenie niepełnosprawności. Druk wypełnia lekarz rodzinny. ZUS wzywa na Komisję Orzekającą o niepełnosprawności. Przy takiej chorobie żona na pewno otrzyma orzeczenie całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji i na tej podstawie będzie wypłacał dodatek pielęgnacyjny - od marca ok.205,-. Decyzję lekarz orzecznik daje zaraz na komisji. Po otrzymaniu decyzji do domu zwracamy się do ZUS o wypłatę dodatku. Wypełniajcie szybko, bo do tyłu nie płacą. Szkoda kasy. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia.
Tak marysia5, ma w zupelnosci racje , nowotwor pluc to pierwsza grupa inwalidztwa. Dodatek pielegnacyjny , legitymacja inwalidy i znaczek inwalidy do samochodu , co wiecej nie wiem ..
pozdrawiam goraco
Małe sprostowanie: ZUS orzeka do celów rentowych, a do pozarentowych - np. w kwestii karty parkingowej czy zasiłku pielęgnacyjnego - Powiatowe (Miejskie) Zespoły ds Orzekania o Niepełnosprawności.
Ponadto: nowotwór płuc nie zawsze oznacza stopień znaczny. Choroba nie jest równoznaczna ze stopniem. O stopniu decyduje naruszona sprawność organizmu oraz konieczność - w celu pełnienia ról społecznych - częściowej, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
Rakar, ostatnio ( jeszcze w marcu) otrzymałam podobny list na pw. z prośbą o te same leki. Odmówiłam. Odpowiedź była niezbyt miła. Zastanawiałam się czy nie zgłosić tego faktu administratorowi forum.
Pozdrawiam.
[ Komentarz dodany przez Moderatora: Richelieu: 2014-03-27, 09:58 ] Poszło PW.
Mam pytanie:
Czy pacjent mający wizytę kontrolną u onkologa ma prawo dostać zwolnienie L4 na ten dzień?
Nie mam niestety urlopu na żądanie. Jeden z moich lekarzy powiedział, że nie ma problemu a drugi, że to niemożliwe i ZUS nie honoruje takich zwolnień. Do tej pory (już ponad 2 lata od operacji ) udawało mi się jakoś lawirować ale to dodatkowy stres (nie dość, że wizyta stresująca to jeszcze czekając w kolejce boję się, że nie zdąże do pracy).
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum